Przejdź do treści

Choroby skóry

Skóra jest ważniejsza niż myślisz !

Nie każdy wie, że skóra jest jednym z organów naszego ciała. Ba ! Jest największym organem ludzkiego ciała. Pełni  szereg ważnych funkcji w organizmie. Chroni to co znajduje się w naszym ,,środku”. Jest jednym z głównych narzędzi poznawczych, dzięki którym poznajemy otaczający nas świat. Nie da się ukryć, że bez niej nasza egzystencja byłaby wręcz niemożliwa. Coraz bardziej popularny termin mikro-biomu, czyli flory bakteryjnej dotyczy się również skóry. To właśnie na niej, toczy się mikro życie. Na skórze niestety, występują też wszelkiego rodzaju choroby skóry. 

Dziś posiłkując się Wikipedią chciałabym, podzielić się z wami informacjami, na temat ,,choroby skóry” tych znanych i mniej znanych. Jeśli tylko coś niepokoi Cię w wyglądzie skóry, warto udać się do dermatologa. Zazwyczaj trudno zdiagnozować chorobę skóry samodzielnie, często robimy to niewłaściwie. Nie lekceważmy, żadnych podejrzanych  zmian skórnych. Mogą one być czymś gorszym niż tylko defektem skóry, mogą być poważną chorobą skóry.

Choroby skóry -przegląd często występujących chorób

choroby skóry

Bielactwo nabyte

Jest to choroba, której cechą charakterystyczną jest tak zwana ,,łaciata skóra”.  Powstaje ona poprzez wymieranie komórek pigmentacyjnych, na niektórych obszarach skóry.  Przyczyną powstania, mogą być czynniki genetyczne lub nabyte środowiskowo a nawet reakcja autoimmunologiczna. Więcej informacji na : http://www.bielactwo.info.pl/

choroby skóry

Brodawka

Zmiana skórna o charakterystycznej grudkowatej strukturze. Często nazywana kurzajką. Przyczyną powstania jest wirus HPV. Mogą powstawać w różnych miejscach, najczęściej spotykane są brodawki stóp i dłoni . Niestety można nimi się zarazić, a ich pojawienie się, może powodować dyskomfort i ból ( zwłaszcza na powierzchni stóp). Brodawki można usunąć samodzielnie w domu używając specjalnych preparatów. Popularną rośliną, która usuwa kurzajki jest jaskółcze ziele. Zalecane jest jednak, usuwanie ich u dermatologa.

choroby skóry

Czerniak złośliwy

Jedna z najczęstszych chorób nowotworowych skóry. Może również występować na błonach śluzowych albo błony naczyniowej gałki ocznej. Każdą podejrzaną zmianę skóry (wielkość, kolor, nieregularność) , warto skonsultować z dermatologiem. Tej choroby skóry, nie warto lekceważyć. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj : Czerniak – Czyli jak zwykła czarna plamka może zagrozić twojemu zdrowiu i życiu

choroby skóry

Czyrak

Jest to ropne i często bolesne zapalenia skóry. Występuje zazwyczaj w okolicach mieszków włosowych. Może występować pojedynczo lub w skupiskach (czyraczność). Ma postać z początku guzka, potem pojawia się ropna krostka. Czyraki są spowodowane zakażeniem gronkowcowym.

choroby skóry

Drożdżyca

Jest to infekcja skóry lub błon śluzowych a nawet paznokci, spowodowana drożdżakami. Diagnozuje się za pomocą badania mikroskopowego. Na skórze powoduje zaczerwienienie i zapalenie. Na paznokciach tworzą odbarwienia płytki na żółto-brunatną, wzmożoną kruchość i rozwarstwianie paznokci.

Wyprysk

Choroba skóry spowodowana zapaleniem alergicznym lub nie-alergicznym. Charakteryzuje się zapaleniem wierzchnich warstw naskórka. Z czasem może powodować obrzęk i zmiany ropne oraz świąd skóry.

choroby skóry

Gruźlica skóry

Jedna z form gruźlicy poza-płucnej. Występuje pojedynczo lub wraz z inną formą gruźlicy np. gruźlicą płuc. Jest to choroba przewlekła, często nawracająca mogąca potem rozwinąć się w raka skóry. Występuje jej kilka rodzajów. Objawia się ciężko do wyleczenia, ropiejącymi guzowatymi zmianami skórnymi.

choroby skóry

Grzybice skóry

Choroba często występująca, łatwo zakaźna. Wywołana przez mikroskopijne grzyby. Występuje w obrębie całego ciała, najczęściej spotykana jest grzybica stóp. Może również powodować łupież pstry.

choroby skóry

Kaszak

Torbiel, występująca w obrębie mieszków włosowych i łojowych. Wygląda jak mały guzek o kolorze cielistym z żółtym zabarwieniu. Ma różną spoistość, jest wyczuwalny pod skórą, da się przesunąć. Wywołuje zmiany zapalne oraz stany zapalne w miejscu występowania.

choroby skóry

Kępki żółte 

Są to grudkowe zmiany skórne o żółtym zabarwieniu, występują najczęściej na powiekach. Są objawem innych chorób, związanych z wątrobą lub z podwyższonym stanem cholesterolu.

choroby skóry

Krosta 

Wykwit skórny w postaci pęcherzyka, wypełniony ropą o średnicy do 1 cm. Występuje pojedynczo lub w skupiskach. Potocznie zwany trądzikiem.

choroby skóry

Liszajec

Jest chorobą zakaźną, występuje na powierzchniowych warstwach skóry. Najczęściej dotyczy małych dzieci. Wywoływany głównie przez bakterie.

Łojotok

Nadmierna produkcja łoju przez gruczoły łojowe. Powoduje nadmierne przetłuszczanie się skóry.

Łupież

Choroba skóry głowy, cechuje się nadmiernym złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka. Niekiedy może mieć podłoże chorobowe. 

choroby skóry

Łuszczyca

Jest to najczęściej występująca choroba dermatologiczna. Ma charakter przewlekły i nawracający. Objawia się występowaniem na skórze charakterystycznych wykwitów skóry. Jest to choroba o podłożu genetycznym

choroby skóry

Modzle 

Spowodowane są przez powtarzający się ucisk na skórę. Jest to zgrubiałe wielowarstwowe zgrubienie warstwy naskórka. Przy pękaniu mogą powodować ból, najlepiej go usuwać u dermatologa. 

choroby skóry

Naczyniak 

Występujący na skórze, ma postać  wypukłych plam lub drobnych guzków. o czerwonawym zabarwieniu. Najczęściej mają charakter niezłośliwy, może również przybrać złośliwe formy. Często jest wadą wrodzoną.

choroby skóry

Nagniotek

Występuje w postaci zwiększonej ilości, spłaszczonych komórek rogowych. Jest to reakcja obronna na zwiększony miejscowy ucisk.

choroby skóry

Prosaki

Cysty skórne, zlokalizowane na skórze lub pod skórą. Powstają poprzez nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych. Wyglądają jak drobne grudki o barwie białej lub żółtej.

choroby skóry

Ostuda

Są to mocno widoczne przebarwienia skórne o kolorze zazwyczaj brązowych. Występują symetrycznie najczęściej w obrębie twarzy, bez stanu zapalnego. Pojawiają się i mogą znikać samoistnie.

choroby skóry

Rogowacenie mieszkowe

Są to niewielkie grudki, opatrzone czopem rogowym. Najczęściej występują w dużej ilości rozsiane po skórze. Skóra przy tym jest sucha i szorstka. Wizualnie przypomina ,,gęsią skórkę” o bardziej czerwonawym zabarwieniu.

Trądzik różowaty 

Przewlekła choroba skóry. Zazwyczaj występuje u osób w wieku dojrzałym. Są to rumieniowe wykwity skórne, o powierzchni nieco grudkowatej.

choroby skóry

Włókniaki

Miękkie guzkowate zmiany skórne o charakterze wrodzonym, często występują licznie. Mogą pojawiać się w różnym wieku, z wiekiem może ich przybywać.

0 0 votes
Article Rating
36 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
caskada
12 lat temu

ojej ale obrzydliwie niektore choroby wygladaja :/ az mi niedobrze..
ja wiem ze to choroby i ktos moze cierpiec z tego powodu ale wyglada to nieciekawie ..
akurat piegi to pestka 🙂

Kinia :)
12 lat temu

Niektóre wyglądają okropnie :/

sauria80
12 lat temu

ten zielony nos straszny, jakby miał zaraz odpaść ;/

meds
12 lat temu

Jak widze te komentarze to az przykro. Sama choruje na jedna z wymienionych tu chorob, ale zdjeci tutaj pokazuja juz stan bardzo zaawansowany, w rzeczywistosci odpowiednio leczone jest niewidoczne.

Homeostasis
12 lat temu

Wow gruźlica skóry jest jeszcze bardziej hardcorowa od gruźlicy kości…

Czy brodawka zawsze jest wywołana HPV? Czy inne mikroorganizmy też potrafią ją wywołać?

i_naturalnie
12 lat temu

Fantastyczny post – gratuluję! Chociaż niektóre zdjęcia wywołały u mnie nie lada szok!

Anonimowy
Anonimowy
11 lat temu

Jak dla mnie piegi nie są choroba skóry, to rodzaj obrony skóry przed promieniowaniem UV

Magal
11 lat temu

Bardzo fajny post, podziwiam za wytrwałość!

Anonimowy
Anonimowy
11 lat temu

Hej mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz,od 4 miesięcy wypadają mi włosy i boli skóra głowy piecze i swedzi ,mam takzeczsami zawroty byłam u neurologa ktory powiedział ze jest ok leczesie dermatologicznie bioren róznesuplementy ileki wypadaniesiezmniejszyło choć z przodu mam przerzedzone włosy,zwłaszczapo bokack od jakiegos miesiącapojawiłomi sie na glowie zgrubienie jak gózek pani dermatolog stwierdzilazewdwóch miejscach nawet tam mi slabo rosną włosy,mam tezjaomś blizne ,gdy jest wiatr boli mnie skóra zwłaszcza w górnej częsci to samo gdy słońce niewiem co robić czy to cos powaznego proszeo pomoc kogos kto sie zna

Mania Bania
11 lat temu

Droga Ewelino,
Twoje objawy faktycznie są niepokojące. Dobrze, że wybrałaś się do dermatologa i lekarza. Moja opinia nie jest fachowa , interesuje się takimi tematami – Jeśli swędzi Cię i piecze skóra głowy być może mieć to podłoże grzybiczne.W takim celu dobrze zastosować tonik np. z pokrzywy lub( przepis na blogu ) Odkazi on skórę głowy i wzmocni włosy lub delikatniejszej płukanki z pokrzywy.W celu nawilżenia skóry głowy można zastosować olejek np. rycynowy z dodatkiem olejku rumiankowego (rumianek łagodzi stany zapalne)
Radzę również uważać przy myciu włosów i nie używać za gorącej wody do płukania a raczej wybrać letnią. Nie wiem czy moja rada jest słuszna czy nie proszę podejść do niej z dystansem.Życzę powodzenia w rozwiązaniu problemu

blackblood
11 lat temu

Bardzo dziękuję za tego posta, ponieważ pomógł mi w odrabianiu lekcji na biologię 🙂 Dziękuję i pozdrawiam 🙂

Agata Adelajda
11 lat temu

Protestuję! Piegi to nie jest obrzydliwa choroba! Mam piegi i nie wiedziałam, że kogoś mogą obrzydzać:(

Unknown
7 lat temu
Reply to  Agata Adelajda

Też mam hehe i nie wiedziałem że to choroba, ponoć piegi dodają urody hahaha

Mania Bania
11 lat temu

Przepraszam, nic takiego nie napisałam o piegach. To nie moja wina że według medycyny uważa się to za chorobę skóry

92ana
11 lat temu

Bardzo przydatny post, wiele można się z niego dowiedzieć..

ila pop
11 lat temu

myślałam że mam łuszczycę, a to bardziej wygląda na wyprysk. bankowo mam uczulenie na coś, np w żelach do kąpieli, tylko dla dzieci mogę uzywać, a piegi że choroba pierwsze slyszę 🙂

Tajnashii eko-świat i nie tylko

Nie przyjemne niektóre te zdjęcia ale jeszcze gorsze było by chorowanie na niektóre z nich. Co prawda opisane są dość częste dolegliwości w śród ludzi jak wypryski,łupież,zajady itp.ale także i te mniej spotykane choroby.U mnie w rodzinie były przypadki zachorowań na łuszczyce.

Anonimowy
Anonimowy
11 lat temu

o grzybicy skóry warto wiedzieć więcej, polecam sprawdzić co o niej piszą na stronie http://grzybicaskory.com/

Rudzielec
11 lat temu

Mam łuszczycę jeśli koś chce dowiedzieć się więcej na temat tej choroby to piszcie np w formularzu kontaktu na moim blogu :)wprawdzie nie mam objawów ale znamy się bardzo dobrze, ponieważ w mojej rodzinie choruje 5 osób każda w innym stopniu zaawansowania

krystian12345
11 lat temu

Witam, a co gorsze po przeczytaniu wyników z przeprowadzonych badań, które dotyczyły ustalenia najlepszych sposobów leczenia grzybicy, wykryto, że zaledwie kilka wariantów i środków leczenia (leków) są bezpieczne, skuteczne i nie powodują negatywnego efektu ubocznego. Leki na receptę mogą mieć skutki uboczne i nie są popularne, leczenie laserowe jest drogie i nie gwarantuje stuprocentowego wyzdrowienia. Leki przyrządzone w warunkach domowych są pusta stratą czasu, ponieważ nie są niezawodne, niewygodnie jest je przyrządzić i nie leczą infekcji zasadniczo, ale usuwają tylko objawy choroby. Wiele leków nie na receptę także okazały się nieskuteczne.Dla osób chcących dowiedzieć się więcej o tych chorobach polecam:
http://chorobyskory.eu/

krystian12345
11 lat temu

Witam posiadam problem z grzybicą paznokci a co gorsze po przeczytaniu wyników z przeprowadzonych badań, które dotyczyły ustalenia najlepszych sposobów leczenia grzybicy paznokci, wykryto, że zaledwie kilka wariantów i środków leczenia (leków) są bezpieczne, skuteczne i nie powodują negatywnego efektu ubocznego. Leki na receptę mogą mieć skutki uboczne i nie są popularne, leczenie laserowe jest drogie i nie gwarantuje stuprocentowego wyzdrowienia. Leki przyrządzone w warunkach domowych są pusta stratą czasu, ponieważ nie są niezawodne, niewygodnie jest je przyrządzić i nie leczą infekcji zasadniczo, ale usuwają tylko objawy choroby. Wiele leków nie na receptę także okazały się nieskuteczne.Dla osób chcących dowiedzieć się więcej o tych chorobach polecam: http://chorobyskory.eu/

Anita podaje do stołu

Przypominają mi się wykłady z dermatologii:) Bardzo szeroki temat…
Pzdr.Anita

Jakub
10 lat temu

Sam do niedawna miałem problem z grzybicą stóp złuszczającą i powiem, że leczyłem się pół roku. Mam nauczkę, bo przez moje zaniedbanie naraziłem sie na zakażenie. Jednak odkąd skończyłem leczenie, to zacząłem profilaktycznie dbać o stopy i mam nadzieję, że już więcej nie będę miał problemu z tym schorzeniem

grzesiek marzec
10 lat temu

Zmiany na paznokciach lub paznokciu mogą nam bardzo wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Bardzo często ich zmieniony wygląd szczególnie na stopach jest oznaką infekcji grzybiczej lub uszkodzenia ciała. Ale zdarza się również tak, że zmiany wyglądu paznokci sygnalizują poważniejsze choroby.badanie komputerowe stóp warszawa

Anonimowy
Anonimowy
10 lat temu

Mam często zajady, zauważyłam że ZAWSZE pojawiają się po zjedzeniu szynki z Biedronki ale taj droższej zafoliowanej. Owszem jestem osobą chorą (nie mam odporności), biorę sterydy, ale musi być coś "złego" w tym mięsie jeśli ja mam zajady i pękają mi paluchy przy paznokciach.

Na początku nie wiedziałam po czym a że powtarzało się to co jakiś czas (zazwyczaj nie jadam mięs) to skojarzyłam, że zawsze po zjedzeniu tej szynki (np jem przez 3 dni) potem następują objawy. Potem gdy wszystko przeszło, celowo zrobiłam eksperyment, poszłam do sklep, kupiłam, pojadłam i znów problem i to naprawdę wilki problem.

Artykuł bardzo ciekawy,
pozdrawiam
Alicja

Rosa Blume
10 lat temu

Ciekawy post.

admin
10 lat temu

Kurcze te niektóre zdjęcia wyglądają strasznie ;/ ja mam problem z bielactwem. Wiele dowiedziałam się na bielactwoija.pl fajne porady jeśli ktoś też ma ten sam problem to polecam bardzo pomocne materiały.

Katarzyna Kras
10 lat temu

W leczeniu chorób skóry bardzo przydatna okazuje się ektoina. Jest to naturalna substancja o działaniu nawilżającym i regenerującym. W jej skład wchodzą mikroorganizmy żyjące w skrajnie niekorzystnych środowiskach np gejzery, lodowce. Informacje o ektoinie, jej działaniu i zastosowaniu w leczeniu chorób skóry można znaleźć na stronie http://www.ektoina.pl

Kaprysek
9 lat temu

Świetna robota 😉

KARO BEAUTY
9 lat temu

Ach…Studiując kosmetologię widzę takie obrazki codziennie. Już nie robią na mnie wrażenia.
Natomiast działają masakrycznie na moją psychikę- zobaczę nową kropkę (O BOŻE!!!MAM CZERNIAKAAAA!!!), zaczynam kaszleć (MAM GRUŹLICĘ!!!), boli mnie głowa (MAM TĘTNIAKA W MÓZGU!!!)…. I tak bez końca…
Sama sobie w końcu wymyślę jakąś chorobę i faktycznie na nią umrę 😀
Powinnam przestać studiować…

ewelina matuszewska
8 lat temu

.

vishal bhagat
7 lat temu

Improving the professional identification on the internet is now truly easy. Simply generate a LinkedIn profile and start-out enhancing it simply by buying LinkedIn Followers, Endorsements and Connections. linkedin followers

DanielAdoli
4 lat temu

Here girls want to get acquainted! / Go to the site, register and look for a girl for sex.

#best_girls_good#

%d bloggers like this: