Przejdź do treści

Choroby skóry

Skóra jest ważniejsza niż myślisz !

Nie każdy wie, że skóra jest jednym z organów naszego ciała. Ba ! Jest największym organem ludzkiego ciała. Pełni  szereg ważnych funkcji w organizmie. Chroni to co znajduje się w naszym ,,środku”. Jest jednym z głównych narzędzi poznawczych, dzięki którym poznajemy otaczający nas świat. Nie da się ukryć, że bez niej nasza egzystencja byłaby wręcz niemożliwa. Coraz bardziej popularny termin mikro-biomu, czyli flory bakteryjnej dotyczy się również skóry. To właśnie na niej, toczy się mikro życie. Na skórze niestety, występują też wszelkiego rodzaju choroby skóry. 

Dziś posiłkując się Wikipedią chciałabym, podzielić się z wami informacjami, na temat ,,choroby skóry” tych znanych i mniej znanych. Jeśli tylko coś niepokoi Cię w wyglądzie skóry, warto udać się do dermatologa. Zazwyczaj trudno zdiagnozować chorobę skóry samodzielnie, często robimy to niewłaściwie. Nie lekceważmy, żadnych podejrzanych  zmian skórnych. Mogą one być czymś gorszym niż tylko defektem skóry, mogą być poważną chorobą skóry.

Choroby skóry -przegląd często występujących chorób

choroby skóry

Bielactwo nabyte

Jest to choroba, której cechą charakterystyczną jest tak zwana ,,łaciata skóra”.  Powstaje ona poprzez wymieranie komórek pigmentacyjnych, na niektórych obszarach skóry.  Przyczyną powstania, mogą być czynniki genetyczne lub nabyte środowiskowo a nawet reakcja autoimmunologiczna. Więcej informacji na : http://www.bielactwo.info.pl/

choroby skóry

Brodawka

Zmiana skórna o charakterystycznej grudkowatej strukturze. Często nazywana kurzajką. Przyczyną powstania jest wirus HPV. Mogą powstawać w różnych miejscach, najczęściej spotykane są brodawki stóp i dłoni . Niestety można nimi się zarazić, a ich pojawienie się, może powodować dyskomfort i ból ( zwłaszcza na powierzchni stóp). Brodawki można usunąć samodzielnie w domu używając specjalnych preparatów. Popularną rośliną, która usuwa kurzajki jest jaskółcze ziele. Zalecane jest jednak, usuwanie ich u dermatologa.

choroby skóry

Czerniak złośliwy

Jedna z najczęstszych chorób nowotworowych skóry. Może również występować na błonach śluzowych albo błony naczyniowej gałki ocznej. Każdą podejrzaną zmianę skóry (wielkość, kolor, nieregularność) , warto skonsultować z dermatologiem. Tej choroby skóry, nie warto lekceważyć. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj : Czerniak – Czyli jak zwykła czarna plamka może zagrozić twojemu zdrowiu i życiu

choroby skóry

Czyrak

Jest to ropne i często bolesne zapalenia skóry. Występuje zazwyczaj w okolicach mieszków włosowych. Może występować pojedynczo lub w skupiskach (czyraczność). Ma postać z początku guzka, potem pojawia się ropna krostka. Czyraki są spowodowane zakażeniem gronkowcowym.

choroby skóry

Drożdżyca

Jest to infekcja skóry lub błon śluzowych a nawet paznokci, spowodowana drożdżakami. Diagnozuje się za pomocą badania mikroskopowego. Na skórze powoduje zaczerwienienie i zapalenie. Na paznokciach tworzą odbarwienia płytki na żółto-brunatną, wzmożoną kruchość i rozwarstwianie paznokci.

Wyprysk

Choroba skóry spowodowana zapaleniem alergicznym lub nie-alergicznym. Charakteryzuje się zapaleniem wierzchnich warstw naskórka. Z czasem może powodować obrzęk i zmiany ropne oraz świąd skóry.

choroby skóry

Gruźlica skóry

Jedna z form gruźlicy poza-płucnej. Występuje pojedynczo lub wraz z inną formą gruźlicy np. gruźlicą płuc. Jest to choroba przewlekła, często nawracająca mogąca potem rozwinąć się w raka skóry. Występuje jej kilka rodzajów. Objawia się ciężko do wyleczenia, ropiejącymi guzowatymi zmianami skórnymi.

choroby skóry

Grzybice skóry

Choroba często występująca, łatwo zakaźna. Wywołana przez mikroskopijne grzyby. Występuje w obrębie całego ciała, najczęściej spotykana jest grzybica stóp. Może również powodować łupież pstry.

choroby skóry

Kaszak

Torbiel, występująca w obrębie mieszków włosowych i łojowych. Wygląda jak mały guzek o kolorze cielistym z żółtym zabarwieniu. Ma różną spoistość, jest wyczuwalny pod skórą, da się przesunąć. Wywołuje zmiany zapalne oraz stany zapalne w miejscu występowania.

choroby skóry

Kępki żółte 

Są to grudkowe zmiany skórne o żółtym zabarwieniu, występują najczęściej na powiekach. Są objawem innych chorób, związanych z wątrobą lub z podwyższonym stanem cholesterolu.

choroby skóry

Krosta 

Wykwit skórny w postaci pęcherzyka, wypełniony ropą o średnicy do 1 cm. Występuje pojedynczo lub w skupiskach. Potocznie zwany trądzikiem.

choroby skóry

Liszajec

Jest chorobą zakaźną, występuje na powierzchniowych warstwach skóry. Najczęściej dotyczy małych dzieci. Wywoływany głównie przez bakterie.

Łojotok

Nadmierna produkcja łoju przez gruczoły łojowe. Powoduje nadmierne przetłuszczanie się skóry.

Łupież

Choroba skóry głowy, cechuje się nadmiernym złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka. Niekiedy może mieć podłoże chorobowe. 

choroby skóry

Łuszczyca

Jest to najczęściej występująca choroba dermatologiczna. Ma charakter przewlekły i nawracający. Objawia się występowaniem na skórze charakterystycznych wykwitów skóry. Jest to choroba o podłożu genetycznym

choroby skóry

Modzle 

Spowodowane są przez powtarzający się ucisk na skórę. Jest to zgrubiałe wielowarstwowe zgrubienie warstwy naskórka. Przy pękaniu mogą powodować ból, najlepiej go usuwać u dermatologa. 

choroby skóry

Naczyniak 

Występujący na skórze, ma postać  wypukłych plam lub drobnych guzków. o czerwonawym zabarwieniu. Najczęściej mają charakter niezłośliwy, może również przybrać złośliwe formy. Często jest wadą wrodzoną.

choroby skóry

Nagniotek

Występuje w postaci zwiększonej ilości, spłaszczonych komórek rogowych. Jest to reakcja obronna na zwiększony miejscowy ucisk.

choroby skóry

Prosaki

Cysty skórne, zlokalizowane na skórze lub pod skórą. Powstają poprzez nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych. Wyglądają jak drobne grudki o barwie białej lub żółtej.

choroby skóry

Ostuda

Są to mocno widoczne przebarwienia skórne o kolorze zazwyczaj brązowych. Występują symetrycznie najczęściej w obrębie twarzy, bez stanu zapalnego. Pojawiają się i mogą znikać samoistnie.

choroby skóry

Rogowacenie mieszkowe

Są to niewielkie grudki, opatrzone czopem rogowym. Najczęściej występują w dużej ilości rozsiane po skórze. Skóra przy tym jest sucha i szorstka. Wizualnie przypomina ,,gęsią skórkę” o bardziej czerwonawym zabarwieniu.

Trądzik różowaty 

Przewlekła choroba skóry. Zazwyczaj występuje u osób w wieku dojrzałym. Są to rumieniowe wykwity skórne, o powierzchni nieco grudkowatej.

choroby skóry

Włókniaki

Miękkie guzkowate zmiany skórne o charakterze wrodzonym, często występują licznie. Mogą pojawiać się w różnym wieku, z wiekiem może ich przybywać.