Czerniak – Czyli jak zwykła czarna plamka może zagrozić twojemu zdrowiu i życiuWiele z nas, żyje w nieświadomości tego jak wielkie konsekwencje może przynieść nierozważne opalanie się na solarium, czy też długie wylegiwanie się na słońcu. Chociaż na dworze nie jest ciepło i daleko nam jeszcze do słonecznej pogody – warto przyswoić sobie garść informacji która każda z nas powinna wiedzieć.

Czym tak naprawdę jest czerniak ?

Z Wikipedii :
Czerniak złośliwy (łac. melanoma malignum, ang. malignant melanoma) – złośliwy nowotwór skóry, błon śluzowych albo błony naczyniowej gałki ocznej, wywodzący się z komórek barwnikowych wytwarzających melaninę - melanocytów.
Charakteryzuje się on dużą złośliwością z powodu szybkiego wzrostu, wczesnych i licznych przerzutów oraz niewielkiej podatności na leczenie.

W jaki sposób narażamy się na czerniaka ?
 • Przebywając dużo na słońcu, bez zastosowania filtrów UV ( poważne poparzenie słoneczne, może przyczynić się do większej podatności zachorowania )
 • Nadużywanie solarium
 • Posiadanie w dużej ilości zmian barwnikowych (np. pieprzyki)
 • Genetyczne predyspozycje
 • Posiadanie bardzo jasnej karnacji, może powodować większą podatność na zachorowanie.

Jak rozpoznać czerniaka ?

 • Czerniak ma obwód nieregularny i niewyraźnie odgraniczony od reszty skóry
 • Znamię jest asymetryczne
 • Czerniak posiada zazwyczaj różne barwy ( np. : jasnobrązowy, brązowy, czarny, czerwony, biały, niebieski )
 • Czerniak ma wielkość ponad 6 mmm ( większy od gumki do mazania na końcu ołówka)
 • Znamię jest znacznie wpuklę od pozostałych
 • Ziarninowanie znamion skorych lub ich wrzodzenie jest ważnym sygnałem !
Cy wiesz że ?
Wcześnie wykryty czerniak jest w 90% całkowicie uleczalny ?
Czerniak może pojawić się na skórze całego ciała nawet narządów rodnych ?
Lekceważenie zmian może doprowadzić do szybkich i licznych przerzutów raka ?

Jak często badasz swoja skórę ?
Przynajmniej raz w miesiącu każdy z nas powinien zbadać porządnie swoja skórę.
Poproś bliską osobę aby ta pomogła ci obejrzeć skórę w trudno widocznych miejscach.
Możesz też pomóc sobie lusterkiem, to znacznie ułatwi badanie skóry.
Nie zapomnij również o skórze głowy, w tym celu pasmo po paśmie rozdzielaj włosy i sprawdzaj dokładnie skórę.

Komentarze

 1. Ja ostatnio poszłam do dermatologa z moimi znamionami, w sumie głównie z jednym i okazało się, że trzeba je wyciąć i wysłać do badania :) Na szczęście zabieg nic nie bolał a znamię okazało się zmianą barwnikową czyli niegroźną, jednak mającą tendencje do "złośliwienia się", także dobrze, że poszłam :) Cieszę się, że mam już to z głowy i polecam każdemu przejście się z ewentualnymi zmianami do lekarza.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam dwa duże pieprzyki na plecach o nierownych kształtach i postrzępionych krawędziach,ktore muszę wyciąc ale boję się operacji i ogołem nie mam jak tego dokonac w najbliższym czasie ;/

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja była sąsiadka dorobiła się raka przez solarium. Kilka razy w tygodniu chodziła i skończyła na chemioterapii, straszna rzecz. Na szczęście wyzdrowiała ale ile bólu i cierpienia musiała znieść przez ,,nadmierne użytkowanie" lamp ?
  Czasem warto pomyśleć i wybrać zdrowie niż ,,ładniejszy wygląd"
  Oczywiście solarium jak się chodzi na nie rozsądnie nie koniecznie musi być złe

  OdpowiedzUsuń
 4. Sądzę, że najgroźniejsze dla skóry jest nie do końca słońce a korzystanie z solarium.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiem, ze powinnam wybrać się wreszcie do dermatologa z moim iznamionami, ale trochę się obawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. milo cie bylo poznać dziś na warsztatach zapraszam :) http://madziakowo.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. czy masz moze adresy pozostalych blogow :) ?

  OdpowiedzUsuń
 8. Trzeba uważać na opalanie zwłaszcza jak się ma dużo pieprzyków albo znamion.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drodzy Czytelnicy ! Wszystkie komentarze po 28.09.2016 do 20.03.2019 roku zostały skasowane z związku z przejściem systemu komentarzy ponownie na blogowy z disqusa - za kłopot bardzo przepraszam !

Instagram

Blog Naturalnie Piękna, powstał w sierpniu 2009 roku. Jeszcze 10 lat temu, nie sądziłam,że moje hobby - potrwa tak długo. Dzięki prowadzeniu bloga, nauczyłam się lepiej dbać o siebie jako kobieta. Codziennie odkrywam nowe tajniki pielęgnacji: jak dbać o włosy, jak mieć zdrową cerę czy też jak troszczyć się o swoje zdrowe. Odkryłam swoje hobby jakim jest robienie domowych kosmetyków. Kosmetyki diy to coś co uwielbiam robić i cieszę się, gdy mogę podzielić się z innymi tym co robię. Na co dzień staram się stawiać na jak najbardziej naturalną pielęgnacje, sięgam głównie po kosmetyki naturalne, lubię też używać produktów polskich marek kosmetycznych. Recenzje kosmetyków to jeden z tematów najczęściej poruszanych na moim blogu. Traktuje to jako wyzwaniem i zawsze staram się włożyć w to dużo pracy i serca. Na blogu poruszam tematy nie tylko kosmetyczne. Znajdziecie tutaj też wiele inspiracji z świata wystroju wnętrz czy też mody. Lubię też dzielić się swoimi doświadczeniami z bycia blogerką i cieszę się, gdy mogę komuś przez to pomóc. Blog nie jest tylko stroną typowo poradnikową. Poruszam tutaj też tematy osobiste czyli w skrócie lifestyle. Zwierzam się z tego jak być mamą, która ma nieco kompleksów i walczy o pewność siebie. Zakładając tego bloga miałam jeden główny cel, nauczyć się kochać siebie i pokazać światu, że każda kobieta może być piękna. Mam nadzieję, że spędzicie tutaj miło czas i znajdziecie tutaj mnóstwo inspiracji