Przejdź do treści

Wyciskanie pryszczy – dlaczego nie warto tego robić ?

Wyciskanie pryszczy – dla wielu osób to rutyna

Na twarzy pojawiła się kolejna krostka.
Większość osób, nie może się powstrzymać by dać jej wycisk i szybko pozbyć się problemu. Nie jest to najlepsza metoda walki z trądzikiem, tym bardziej jeśli robimy to w nieodpowiedni sposób.
Konsekwencje niby błahej czynności, mogą ciągnąć się latami. Począwszy od gorszego i wolniejszego gojenia się wyprysków, po powstanie blizn potrądzikowych. Nikt z nas chyba nie chce pogorszenia sytuacji. Niestety często biorąc sprawy w swoje ręce, możemy sobie naprzykrzyć większego kłopotu. Dlatego zawsze warto w sytuacji gdy trądzik jest bardzo uciążliwy udać się do lekarza lub dermatologa.

Pryszcze skąd się biorą ?

Nie od dziś wiadomo, że powstawanie trądziku nie jest domeną tylko i wyłącznie nastolatków. Przyczyn powstawania wyprysków jest bardzo wiele. Do nich możemy zaliczyć między innymi:

 • Spowodowany nadmiernym lub nieodpowiednim działaniem hormonów (najczęściej pojawia się w wieku nastoletnim)
 • Trądzik kosmetyczny spowodowany nieodpowiednim doborem kosmetyków do cery lub stosowaniu ich w zbyt dużej ilości
 • Alergiczny trądzik będący skutkiem alergii skórnych na czynniki zewnętrzne
 • Trądzik spowodowany stosowaniem niektórych leków
 • Objaw choroby w postaci trądziku
 • Trądzik spowodowany zapchaniem  porów skóry i nieodpowiednim jej oczyszczaniem

 Jak powstaje pryszcz ?

W telegraficznym skrócie, proces powstawania pryszczy można przedstawić w poniższy sposób:

 1. Dochodzi do zatkania porów skóry (np.poprzez zrogowacenie się naskórka)
 2. Automatycznie powstaje zapalenie skóry. W konsekwencji pod skórą zwiększa się ilość łoju, zarazków i obumarłego naskórka. Nie ma się on jak wydostać na zewnątrz i gromadzi się tworząc krostę.
 3. Powstaje potocznie ,,wulkan” którego zawartość w postaci ropy (nagromadzonych komórek zapalnych skórnych) może wydostać się na zewnątrz skóry albo co gorsza wewnątrz skóry.

Wyciskanie pryszczy

Zanim weźmiemy się za wyciskanie krostek, dobrze przemyśleć konsekwencje jakie może to z sobą nieść. Może dojść do powstania blizn potrądzikowych, których późniejsze pozbycie się nie jest łatwe. Często wiąże się to z seriami zabiegów  u kosmetyczki i wydaniem na nie nie małych pieniędzy. (Można również samodzielnie w domu uzyskać równie dobre rezultaty stosując urządzenie typu Darsonval Pro, dostępne importmania.pl )
Można pomylić zwykłego pryszcza z cellulitisem, jest to choroba zapalna tkanki łącznej. O konsekwencjach tego błędu możecie przeczytać tutaj.

Jeśli już musisz dać wycisk pryszczom stosuj się do zasad:

 • Zdezynfekuj miejsce w którym chcesz wycisnąć pryszcza, pamiętaj również o dokładnym umyciu rąk. Dobrze robić to z krótko obciętymi paznokciami aby nie uszkodzić dodatkowo naskórka
 • Nie wyciskaj pryszczy, których nie da się wycisnąć pod lekkim uciskiem skóry. Wyciskanie pryszcza na siłę, często powoduje że ropa zamiast na zewnątrz dostaje się do środka skóry a to może powodować z kolei powstanie blizny.
 • Zamiast wyciskać ,,raz i porządnie” lepiej rób to stopniowo. Naprzemiennie lekko ściskaj i rozciągaj skórę, to powinno pomóc w lepszym wyciśnięciu pryszcza.
 • Unikaj wyciskania pryszczów nad górną wargą, ten rejon twarzy jest dobrze ukrwiony. Źle wyciśnięty pryszcz może spowodować nawet powstanie stanów zapalnych żył w obrębie twarzy.

Trądzik zna większość z nas !

Prawie każdy z nas, zaznał w większym lub mniejszym stopniu ,,uroku” trądziku. Warto w tej walce skorzystać z pomocy lekarza lub dermatologa. Odpowiednie dobrane leczenie, pozwoli na łagodniejsze i szybsze przejście tego okresu. Pamiętajmy również o tym, że wszelkie kosmetyki przeciwtrądzikowe powinno się traktować jako dodatkową broń w walce z pryszczami. Trądzik nie stanowi tylko objawów okresu dojrzewania, jest chorobą którą powinno się leczyć.

A czy Wy mieliście lub macie problemy z pryszczami ? 
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: