Jak radzić sobie z uzależnieniem od telefonu/ smartfona ?

Jak radzić sobie z uzależnieniem od telefonu/ smartfona ?

Hej Wszystkim,

Dzisiaj poruszę temat, który jest dosyć kontrowersyjny a zarazem każdy z nas ma z nim styczność. Uzależnienie od smartfonów, staje się coraz bardziej powszechne. Każdy z nas zna kogoś, kto nie może wysiedzieć chwili bez telefonu, lub samemu ma z tym problemy.

Większość z nas bagatelizuje jednak ten problem, nie widząc w nim nic złego. Nie robimy przecież przez to nikomu krzywdy. Zerkamy przecież tylko na chwilę, to nic takiego.
Smartfon stanowi idealny i szybki relaks dla naszego mózgu. W chwili gdy mamy sposobność spokojnie usiąść, wyciągamy naszego małego przyjaciela z kieszeni i gapimy się w ekran.
Owszem nie mówię nie, ta technologia może przynieść dużo pożytku. Pod jednym warunkiem, musimy z niej korzystać mądrze. Warto chociażby używać smartfonów by poszerzać swoją wiedzę.
Tymczasem 90% czasu wykorzystujemy na rzeczy niepotrzebne, nie przynoszące nam żadnej korzyści.
Ręka w górę, kto przegląda codziennie: Facebooka, Instagram  czy YouTube ? Kto co chwilę sprawdza skrzynkę mailową ? Jeśli z czystym sumieniem, potrafisz stwierdzić, że nie masz z tym problemów- jesteś farciarzem.
Większość osób które znam, ma syndrom zerkania na telefon. I ja niestety należę do tej grupy, jeszcze niedawno potrafiłam spędzić ,,na smartfonie" ponad trzy godziny dziennie. Powiedziałam sobie w końcu dość, pora skończyć ten niewinny romans, puki nie przerodzi się w coś gorszego. I tak oto usiadłam i przemyślałam sobie jak poradzić sobie z moim uzależnieniem. Chciałam z Wami podzielić się tym co mi pomaga.  Jeśli macie jakieś swoje sprawdzone sposoby, piszcie w komentarzach.


Jak radzić sobie z uzależnieniem od telefonu/ smartfona ?

  1. Najważniejsze jest mieć świadomość, że jest się uzależnionym. Jeśli ktoś z bliskiego otoczenia, zwraca uwagę, że za często zerkasz na telefon, coś w tym musi być.
  2. Kontroluj czas spędzony na telefonie, przydatne są do tego różnego rodzaju aplikacje np. YourHour. Dzięki takiej aplikacji, wiemy ile minut dziennie poświęcamy, na różnego rodzaju aplikacje. Sama apka ma również fajną opcję, informowania nas gdy za dużo czasu poświęcamy przykładowo na przeglądanie internetu.
  3. Zapewnij swojemu mózgowi inną szybką i łatwo dostępną rozrywkę. Zamiast przeglądać na smartfonie neta i często czytać głupoty, warto poświęcić go na czytanie wartościowej gazety. Dobrym rozwiązaniem jest również tradycyjna krzyżówka, sudoku a nawet kolorowanka.
  4. Jeśli masz możliwość, zrezygnuj z smartfona na rzecz tradycyjnego telefonu. Zawsze można również, wyłączyć internet i włączać go 1-2 razy dziennie. Najlepiej nie używać internetu na telefonie w domu, a korzystać w niego w potrzebnych sytuacjach po za domem.
  5. Wyłącz powiadomienia głosowe na telefonie. One działają jak wabik, automatycznie szybko chcemy sprawdzić co nas tak niepokoi. Tym czasem w większości przypadków, jest to kolejna reklama lub niepotrzebny e-mail. Poinformuj przy tym bliskich, żeby w razie wypadku kontaktowali się telefonicznie.
  6. Noś zegarek na ręce. Niby nic a bardzo pomaga. Sprawdzając godzinę na telefonie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprawdzimy coś jeszcze....
  7. W domu odkładaj telefon zawsze w jedno miejsce. Nie używaj go ani w sypialni ani w łazience (zwłaszcza na ,, posiedzeniu" na wc). Założę się, że większość z was czytając w tej chwili ten  tekst ma smartfona pod ręką ( lub czyta to z smartfona).
  8. W miarę możliwości, zrezygnuj z pisania wiadomości tekstowych. Gdy potrzebujesz skontaktować się z innymi po prostu zadzwoń. Jeśli już musisz coś napisać, ogranicz ten czas do jednej pory w ciągu dnia.
  9. Zrezygnuj z zakupów przez internet na telefonie. Po pierwsze na takich zakupach spędza się bardzo dużo czasu. Po drugie, nieświadomie kupujemy więcej i często to co akurat nie jest nam potrzebne.
  10. Nie chodź spać z telefonem, tym bardziej nie trzymaj go przy łóżku. Zainwestuj w klasyczny budzik, zrezygnuj z tego na telefonie. 
Dzięki ograniczeniu korzystania z smartfona zyskujemy bardzo wiele - Czas ! 
 

Komentarze

Instagram

Blog Naturalnie Piękna, powstał w sierpniu 2009 roku. Jeszcze 10 lat temu, nie sądziłam,że moje hobby - potrwa tak długo. Dzięki prowadzeniu bloga, nauczyłam się lepiej dbać o siebie jako kobieta. Codziennie odkrywam nowe tajniki pielęgnacji: jak dbać o włosy, jak mieć zdrową cerę czy też jak troszczyć się o swoje zdrowe. Odkryłam swoje hobby jakim jest robienie domowych kosmetyków. Kosmetyki diy to coś co uwielbiam robić i cieszę się, gdy mogę podzielić się z innymi tym co robię. Na co dzień staram się stawiać na jak najbardziej naturalną pielęgnacje, sięgam głównie po kosmetyki naturalne, lubię też używać produktów polskich marek kosmetycznych. Recenzje kosmetyków to jeden z tematów najczęściej poruszanych na moim blogu. Traktuje to jako wyzwaniem i zawsze staram się włożyć w to dużo pracy i serca. Na blogu poruszam tematy nie tylko kosmetyczne. Znajdziecie tutaj też wiele inspiracji z świata wystroju wnętrz czy też mody. Lubię też dzielić się swoimi doświadczeniami z bycia blogerką i cieszę się, gdy mogę komuś przez to pomóc. Blog nie jest tylko stroną typowo poradnikową. Poruszam tutaj też tematy osobiste czyli w skrócie lifestyle. Zwierzam się z tego jak być mamą, która ma nieco kompleksów i walczy o pewność siebie. Zakładając tego bloga miałam jeden główny cel, nauczyć się kochać siebie i pokazać światu, że każda kobieta może być piękna. Mam nadzieję, że spędzicie tutaj miło czas i znajdziecie tutaj mnóstwo inspiracji