Przejdź do treści

Uzależnienie od telefonu – jak sobie radzić ?

Jak radzić sobie z uzależnieniem od telefonu/ smartfona ?

Uzależnienie od telefonu – coraz bardziej powszechna choroba

Dzisiaj poruszę temat, który jest dosyć kontrowersyjny a zarazem każdy z nas ma z nim styczność. Uzależnienie od smartfonów, staje się coraz bardziej powszechne. Każdy z nas zna kogoś, kto nie może wysiedzieć chwili bez telefonu, lub samemu ma z tym problemy.

Uzależnienie od telefonu – cichy pochłaniacz czasu

Większość z nas bagatelizuje jednak ten problem, nie widząc w nim nic złego. Nie robimy przecież przez to nikomu krzywdy. Zerkamy przecież tylko na chwilę, to nic takiego.
Smartfon stanowi idealny i szybki relaks dla naszego mózgu. W chwili gdy mamy sposobność spokojnie usiąść, wyciągamy naszego małego przyjaciela z kieszeni i gapimy się w ekran.
Owszem nie mówię nie, ta technologia może przynieść dużo pożytku. Pod jednym warunkiem, musimy z niej korzystać mądrze. Warto chociażby używać smartfonów by poszerzać swoją wiedzę.
Tymczasem 90% czasu wykorzystujemy na rzeczy niepotrzebne, nie przynoszące nam żadnej korzyści.

Media społecznościowe stają się priorytetem

Ręka w górę, kto przegląda codziennie: Facebooka, Instagram  czy YouTube ? Kto co chwilę sprawdza skrzynkę mailową ? Jeśli z czystym sumieniem, potrafisz stwierdzić, że nie masz z tym problemów- jesteś farciarzem.
Większość osób które znam, ma syndrom zerkania na telefon. I ja niestety należę do tej grupy, jeszcze niedawno potrafiłam spędzić ,,na smartfonie” ponad trzy godziny dziennie. Powiedziałam sobie w końcu dość, pora skończyć ten niewinny romans, puki nie przerodzi się w coś gorszego. I tak oto usiadłam i przemyślałam sobie jak poradzić sobie z moim uzależnieniem. Chciałam z Wami podzielić się tym co mi pomaga.  Jeśli macie jakieś swoje sprawdzone sposoby, piszcie w komentarzach

.

Jak radzić sobie z uzależnieniem od telefonu/ smartfona ?

  1. Najważniejsze jest mieć świadomość, że jest się uzależnionym. Jeśli ktoś z bliskiego otoczenia, zwraca uwagę, że za często zerkasz na telefon, coś w tym musi być.
  2. Kontroluj czas spędzony na telefonie, przydatne są do tego różnego rodzaju aplikacje np. YourHour. Dzięki takiej aplikacji, wiemy ile minut dziennie poświęcamy, na różnego rodzaju aplikacje. Sama apka ma również fajną opcję, informowania nas gdy za dużo czasu poświęcamy przykładowo na przeglądanie internetu.
  3. Zapewnij swojemu mózgowi inną szybką i łatwo dostępną rozrywkę. Zamiast przeglądać na smartfonie neta i często czytać głupoty, warto poświęcić go na czytanie wartościowej gazety. Dobrym rozwiązaniem jest również tradycyjna krzyżówka, sudoku a nawet kolorowanka.
  4. Jeśli masz możliwość, zrezygnuj z smartfona na rzecz tradycyjnego telefonu. Zawsze można również, wyłączyć internet i włączać go 1-2 razy dziennie. Najlepiej nie używać internetu na telefonie w domu, a korzystać w niego w potrzebnych sytuacjach po za domem.
  5. Wyłącz powiadomienia głosowe na telefonie. One działają jak wabik, automatycznie szybko chcemy sprawdzić co nas tak niepokoi. Tym czasem w większości przypadków, jest to kolejna reklama lub niepotrzebny e-mail. Poinformuj przy tym bliskich, żeby w razie wypadku kontaktowali się telefonicznie.
  6. Noś zegarek na ręce. Niby nic a bardzo pomaga. Sprawdzając godzinę na telefonie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprawdzimy coś jeszcze….
  7. W domu odkładaj telefon zawsze w jedno miejsce. Nie używaj go ani w sypialni ani w łazience (zwłaszcza na ,, posiedzeniu” na wc). Założę się, że większość z was czytając w tej chwili ten  tekst ma smartfona pod ręką ( lub czyta to z smartfona).
  8. W miarę możliwości, zrezygnuj z pisania wiadomości tekstowych. Gdy potrzebujesz skontaktować się z innymi po prostu zadzwoń. Jeśli już musisz coś napisać, ogranicz ten czas do jednej pory w ciągu dnia.
  9. Zrezygnuj z zakupów przez internet na telefonie. Po pierwsze na takich zakupach spędza się bardzo dużo czasu. Po drugie, nieświadomie kupujemy więcej i często to co akurat nie jest nam potrzebne.
  10. Nie chodź spać z telefonem, tym bardziej nie trzymaj go przy łóżku. Zainwestuj w klasyczny budzik, zrezygnuj z tego na telefonie.
Dzięki ograniczeniu korzystania z smartfona zyskujemy bardzo wiele – Czas ! Czas który możemy poświęcić bliskim, tego czasu nikt już nam nie zwróci
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
XMC
3 lat temu

Zycie bez zajec naukowych i literackich jest smiercia i grobem zywego czlowieka. – Seneka Zapraszam takze do siebie USA Edukacja

Pianino.XMC.pl
3 lat temu

Zycie jest dlugie i nudne, jesli nie przezywa sie go tak, jakby sie chcialo. – Laurent Gounelle

trackback

[…] Uzależnienie od telefonu – jak sobie radzić ? […]

%d bloggers like this: