• Home
  • /
  • Uroda i Zdrowie
  • /
  • Rodzaje manicure – Lakiery do paznokci – czy wszystko o nich wiesz ?

Rodzaje manicure – Lakiery do paznokci – czy wszystko o nich wiesz ?

Rodzaje manicure

Lakiery do paznokci,

Można by powiedzieć, że manicure obchodzi swój złoty wiek. Nigdy w dziejach ludzkości, tak jak w przeciągu  tej dekady, nie powiększyła się tak bardzo dziedzina zdobienia paznokci.
Dziś pomalowane paznokcie, są nie tylko formą estetyki. Stanowią odrębną dziedzinę sztuki a techniki zdobień coraz to częściej nas zadziwiają i zachwycają.

Lakier do paznokci historia – jak powstał ?

Szacuje się, że paznokcie malowało się  już w Chinach 3000 lat p.n.e. Podczas dynastii Ming, lakiery do  paznokci był tworzone z
mieszaniny zawierającej wosk pszczeli, białka jajka, żelatynę, barwniki
roślinne i gumę arabską. Swoją nazwę zawdzięcza dzięki drzewu lakowemu, z którego to pobierano żywicę do ich tworzenia. 

W porównaniu do dzisiaj, gdzie każdy z nas może wyrazić siebie poprzez odpowiedni manicure. Kiedyś odpowiedni kolor czy długość paznokci symbolizowało status społeczny. W starożytnym Egipcie, wyższym klasą przysługiwały ciemniejsze kolory a niższym jaśniejsze. Po czarnych i czerwonych kolorach paznokci można było rozpoznać rodzinę cesarską z Chin, a po złotych i srebrnych arystokratów. Długie paznokcie, mogła nosić tylko cesarzowa. 

P.s Jeśli uważasz, ze lakier do paznokci długo schnie. To pomyśl sobie, że pierwowzory lakierów schły dobrych kilka godzin. Jedne z pierwszych około 2 godzin (ja bym nie miała do nich cierpliwości)


Współczesny lakier do paznokci, powstał dopiero na początku lat 20. XX w. Była to nowa alternatywa dla modnego polerowania paznokci. Używano wtedy najczęściej słynnej pasty polerskiej marki Hyglo. Pierwszy lakier do paznokci był bezbarwny, historia dopiero zaczęła nabierać kolorów gdy powstała marka Revlon dodając czerwonego barwnika. To dzięki tej marce i dwóm bracią którzy ją założyli, historia lakierów – nabrała większego tępa.

Rodzaje manicureCzym malować paznokcie ? Rodzaje manicure

Odpowiedź wydaje się prosta – lakier do paznokci ! Dobrze jednak wiemy, że obecnie możemy wybierać pośród wielu form lakierów do paznokci. Możemy wyróżnić :

Klasyczne

Składają się głównie z polimerów akrylowych i syntetycznych pigmentów. Niektóre mogą zawierać szkodliwe substancje takie jak : fosforanu trifenylu (TPHP) , formaldehydu, toluenu, ftalan dibutylu. Można również spotkać lakiery o bardziej naturalnym składnie bez szkodliwych substancji. 

Żelowe 

Wymagają użycia lampy UV, która utwardza lakier żelowy na płytce. Są trwałe i mniej szkodliwe od klasycznych lakierów. Niestety mają jedną wadę, można je usunąć jedynie poprzez spiłowanie pilniczkiem lub frezarką

Akrylowe

Bazą tego rodzaju manicure jest nałożenie na odpowiednio przygotowane paznokcie primera a następnie proszku akrylowego wraz z liquidem. Daje wiele możliwości zdobienia paznokci. Zapach jest nieprzyjemny, może uczulać.

Hybrydowe

Obecnie cieszą się największą popularnością. Manicure wykonuje się za pomocą specjalnych lakierów i bazy utrwala się w lampie UV. Charakteryzują się trwałością, łatwością w wykonaniu. Zmywanie jest bardziej czasochłonne niż w przypadku tradycyjnych lakierów. Mogą uczulać.

Tytanowe 

Manicure jest wykonywany za pomocą specjalnej bazy oraz kolorowych pudrów. W skład wchodzi  dutlenek tytanu oraz polimer akrylowy oraz różne substancje odżywcze i witaminy. Zmywa się podobnie jak lakier hybrydowy, nie wymaga użycia lampy UV. Paznokcie są bardziej trwałe i mocne, mogą powodować dyskomfort podczas noszenia.

Jadalne

Tak tak, są też jadalne lakiery do paznokci. Przykładem jest chociażby marka Kid Licks, produkująca lakiery paznokci dla dzieci. Można je szybko zmyć, nawet za pomocą użycia wody. Podobno nawet KFC postanowił zrobić swoją wersję lakieru o smaku kurczaka. 

Termiczne

Jest wykonywany za pomocą termicznych naklejek na paznokcie, które zastygają na paznokciu pod wpływem ciepła.

Lubicie malować paznokcie ? Jaką techniką najczęściej ?

10 komentarzy

Dodaj komentarz