Jak dbać o dłonie i paznokcie – moje sposoby

Zadbane dłonie i paznokcie w domowych zaciszu

Jak dbać o dłonie ? Każdy ma na to swój sposób. Jestem tak zwaną ,,Zosią samosią” i lubię wszystko robić sama. Mimo, że robiłam sobie już kilka razy paznokcie u kosmetyczki i byłam zadowolona, to wolę robić to sama. Zdaje sobie sprawę, że kosmetyczka wykona manicure perfekcyjnie, w końcu to jej fach. Mną kieruje kreatywność, chęć robienia czegoś samemu, jak i zwyczajna ciekawość czy oszczędność. Wolę mieć również pełną kontrolę nad tym co stosuje, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Po wielu latach, wypracowałam swój domowy sposób na domowe spa i pielęgnacje dłoni i paznokci. Nie uniknęłam przy tym wielu błędów, których na szczęście popełniam coraz mniej.

Poznaj dobrze swoje potrzeby

Zanim dopracowałam swój sposób na paznokcie. Musiałam zadać sobie pytanie, czego tak naprawdę che jak i jaki jest mój styl życia. Pierwszym krokiem było po prostu zdobycie odrobimy wiedzy na ten temat ( o rodzajach manicure pisałam –tutaj-). Spróbowałam z ciekawości manicure hybrydowego o moich doświadczeniach pisałam –tutaj-). Po próbach mogłam się przekonać, że ten popularny rodzaj manicure, nie jest dla mnie. Mimo trwałości, nie do końca mi odpowiadał. Moje paznokcie wcale nie były zdrowsze a odrost bardzo mi przeszkadzał. Wiem, że dużo osób chwali. Jestem jednak zdania, że nie warto robić nic na siłę,bo coś jest modne i popularne. Ciekawą alternatywą dla hybrydy było dla mnie poznanie Manirouge. Jest to naprawdę fajny rodzaj manicure i czasami wracam do stosowania naklejek na paznokcie. I tak oto, najlepiej mi przy zwykłych klasycznych lakierach. Lubię krótkie paznokcie, jak i lakiery które szybko zasychają i łatwo się zmywają. Używam zwykłych drogeryjnych i coraz częściej tych z lepszym składem, bo ich formuły są coraz lepsze.

Jak dbać o dłonie – moje domowe spa krok po kroku

 • Pierwszym krokiem, jest zmycie starego lakieru do paznokci.
 • Domowy peeling dłoni. Mój najszybszy sposób to wymieszanie kremu (często takiego, który nie do końca mi odpowiada) z cukrem lub otrębami pszennymi. Po zmyciu peelingu, dokładnie osuszam dłonie i przechodzę do kolejnego kroku.
 • Obcinam paznokcie do długości, która najbardziej mi pasuje. Usuwam zbędne skórki wokół paznokci w razie potrzeby.
 • Stosuje olejek do paznokci, dokładnie wcierając w każdy paznokieć z osobna. Po takim delikatnym masażu, osuszam dłonie i biorę się za malowanie
 • Na spód idzie baza do paznokci lub odżywka. Po dokładnym wyschnięciu, stosuje lakier z kolorem, zmów czekam aż wyschnie. Na końcu stosuje nawierzchniowy top coat
 • Na końcu gdy lakier dobrze się zwiąże, używam krem do rąk

Kilka uwag

Dopiero dzięki stosowaniu bazy pod lakier lub odżywki, uniknęłam żółknięcia paznokci. Manicure również lepiej wygląda. Top coat stał się dla mnie niezbędny, dzięki niemu manicre jest znacznie trwalsze i mniej podatne na odpryskiwanie. Najważniejszy jest jednak czas pomiędzy zasychaniem kolejnych warstw, tutaj pośpiech nie jest wskazany. Zauważyłam również, że warto również co najmniej przez pół godziny po zrobieni paznokci nie myć rąk. Czasami gdy od razu to robiłam, zdarzało się że manicure mi schodził. Dlatego teraz maluje paznokcie na wieczór i daje im dobrze wyschnąć. Kolejnym punktem w domowej pielęgnacji paznokci jest masaż olejkiem. Dzięki temu nie tylko paznokcie są zdrowsze i mocniejsze, mam również mniej suchych skórek wokół paznokci. To co na szczęście weszło mi w nawyk to stosowanie kremu do rąk, jeszcze rok temu dla mnie zbędna rzecz, teraz bez kremu nie wyobrażam sobie dobrej pielęgnacji dłoni.

A wy jak dbacie o dłonie i paznokcie ?

12 komentarzy do “Jak dbać o dłonie i paznokcie – moje sposoby”

 1. Ja aktualnie nie maluję i paznokcie odpoczywają od lakierów. Często nawilżam dłonie kremem, przy okazji paznokcie, a przy tym robię im delikatny masaż. 🙂

  Odpowiedz
 2. Przyznam się, że dbam o swoje paznokcie z doskoku. To znaczy jak już wyglądają źle, to przycinam. Jedyne co robię regularnie to używam balsam do rąk, obecnie taki uniwersalny, który jest też super do moich dłoni. Regularne kremowanie zapewnia paznokciom odpowiednią kondycję.

  Odpowiedz
 3. Ja przeważnie mam hybrydy, bo ze względu na moja pracę potrzebuję mocniejszej warstwy na paznokciach. jednak co jakiś czas robię przerwy i wtedy stosuję odżywki.

  Odpowiedz
 4. Such great advice. I do keep my nails short. I like using a crystal file, best. I don’t use nail polish too much since part of my job is covering books and some polishes are better than others when it comes to that.

  Odpowiedz
 5. Mnie się niestety lakier nie trzyma na paznokciach, więc jestem skazana na hybrydę. Tę robię u kosmetyczki, bo mam wtedy perfekcyjnie opracowane skórki i pięknie położony lakier. Jeśli zaś chodzi o dłonie, bez kremu do rąk się nigdzie nie ruszam.

  Odpowiedz
 6. Świetny post 🙂 Na moich paznokciach żaden lakier się nie chce utrzymać, hybrydy tylko je niszczą, więc odpuściłam, robię mani japoński i jestem zadowolona. Paznokcie wyglądają jak pomalowane lakierem bezbarwnym, polecam 🙂

  Odpowiedz

Leave a Reply

%d bloggers like this: