Jak działa wybielająca pasta do zębów?

Jak działa wybielająca pasta do zębów?
wybielająca pasta do zębów

Obecnie sposobów na rozjaśnienie uśmiechu mamy całe mnóstwo – poprawić barwę swoich zębów możemy zarówno poddając się profesjonalnym zabiegom wybielającym, jak i korzystając ze specjalnych pasków, żeli, i innych preparatów służących stricte do wybielania. Od lat największą popularnością wśród użytkowników cieszą się jednak wybielające pasty do zębów – możemy domniemywać, że wynika to z ich ogólnej dostępności, stosunkowo niskiej ceny, a także niezłych efektów, jakie daje regularne stosowanie tego typu produktów.

Poza wspomnianymi czynnikami, użytkownicy przyznają, że niebagatelne znaczenie ma przeznaczenie i sposób działania wybielających past do zębów – otóż poza działaniem rozjaśniającym szkliwo, posiadają też one tradycyjną funkcje oczyszczającą jamę ustną z codziennych osadów. Stosując je, otrzymujemy zatem swoiste „dwa w jednym” – eliminujemy z powierzchni zębów naloty, a przy okazji stopniowo poprawiamy koloryt zębów. Na czym konkretnie polega działanie wybielających past do zębów? Czy użytkowanie ich jest tak skuteczne, jak deklarują producenci? Czy nie zniszczymy sobie takimi pastami szkliwa?

Dlaczego warto sięgnąć po wybielającą pastę do zębów?

Już wyżej wspomniano, że wybielające pasty do zębów wciąż cieszą się największą popularnością wśród wszystkich, którzy marzą o atrakcyjnym, śnieżnobiałym uśmiechu. Na ich korzyść przemawia nie tylko ogólnodostępność oraz stosunkowo niska cena, ale również fakt, że służą nam wielowymiarowo – pozwalają między innymi walczyć z próchnicą, kamieniem nazębnym, i innymi schorzeniami jamy ustnej. Szczególnie dobrze sprawdzają się tutaj preparaty zawierające w składzie fluor, ponieważ dzięki swojej specyfice pierwiastek ten doskonale zwalcza bakterie odpowiedzialne za wykształcanie się tego typu problemów. Co więcej, fluor świetnie też odbudowuje wszelkie ubytki w szkliwie, tym samym regularnie je wzmacniając.

Niewątpliwą zaletą wybielających past do zębów jest także fakt, że możemy je stosować samemu, wedle własnego uznania, oraz – jeśli tylko chcemy – zamiennie z innymi pastami. Należy jednak przy tym pamiętać, że preparaty o wysokim współczynniku ścieralności (RDA powyżej 100) nie powinny być użytkowane dłużej niż przez kilka dni, ponieważ intensywnie nagromadzone w nich granulki ścierne mogą w dłuższej perspektywie prowadzić do osłabienia szkliwa, a tym samym narażenia go na urazy mechaniczne.

Na co zwrócić uwagę wybierając wybielającą pastę do zębów?

Dokonując wyboru wybielającej pasty do zębów, z pewnością powinniśmy zwrócić uwagę na jej współczynnik ścieralności, czyli wartość RDA. Generalnie panuje przeświadczenie, że czym ona wyższa, tym skuteczniejsza dana pasta w wybielaniu, jednak to nie do końca prawda – na efektywność danego produktu składają się bowiem wszystkie zawarte w nim specyfiki, oraz to, w jakich proporcjach w nim występują (właśnie dlatego tak ważne jest, byśmy zawsze zwracali uwagę na skład pasty do zębów, której zakup rozważamy).

Jeżeli chcemy korzystać ze swojej pasty wybielającej na co dzień, jej współczynnik ścieralności z pewnością nie powinien przekraczać wartości 100 RDA – wszystko z uwagi na ryzyko podrażnienia szkliwa. Stomatolodzy twierdzą, że z preparatów o współczynniku wyższym niż wspomniana wartość, należy korzystać nie częściej niż dwa razy w tygodniu, a ponadto zamiennie z preparatami o działaniu remineralizującym i wzmacniającym zęby.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru wybielającej pasty do zębów? Z pewnością dla własnego komfortu mycia powinniśmy zadbać o to, by nasz produkt miał odpowiednią konsystencję – aby zbyt mocno się nie pienił i dobrze rozprowadzał po zębach. Warto też sprawdzić ten ranking past do zębów. Istotnym czynnikiem jest również smak pasty – ważne, by preparat, z którego będziemy korzystać, zapewniał nam podczas szczotkowania przyjemne doznania.

Czy wybielające pasty do zębów są skuteczne?

Wiele osób pyta nas, czy wybielające pasty do zębów są skuteczne. Otóż to zależy, jakich efektów oczekujemy. Preparaty te odpowiadają głównie za usuwanie z powierzchni zębów codziennych nalotów, i rozjaśniają tym samym koloryt naszego szkliwa delikatnie oraz subtelnie. Ci użytkownicy, którzy zatem oczekują spektakularnych efektów wybielających, raczej nie będą ich działaniem do końca usatysfakcjonowani (znaczące rozjaśnienie barwy zębów najprościej i najbezpieczniej jest uzyskać poddając się profesjonalnym zabiegom stomatologicznym).

Z past wybielających z pewnością jednak będą zadowoleni wszyscy Ci, którym podoba się barwa własnych zębów, a którym zależy na codziennym, skutecznym usuwaniu osadów powstałych na skutek spożywania barwiących produktów. Regularne korzystanie z past wybielających pozwala bowiem świetnie utrwalić atrakcyjny, naturalny kolor szkliwa, a przy tym także – co niezwykle istotne – zapewnia kompleksową ochronę przed próchnicą, kamieniem nazębnym i innymi schorzeniami jamy ustnej.

Co wpływa na skuteczność wybielających past do zębów?

Skuteczność wybielających past do zębów opiera się na zawartych w nich składnikach aktywnych, które w sposób enzymatyczny bądź mechaniczny eliminują z jamy ustnej osady powstające w wyniku spożywania kawy, herbaty, czerwonego wina, czy też palenia papierosów. Wśród ów aktywnych składników znajdziemy najczęściej wodorowęglan sodu, nadtlenek wodoru, czy też węgiel aktywny – wszystkie te substancje pochłaniają związki garbnikowe z powierzchni zębów, znacząco tym samym poprawiając koloryt naszego szkliwa.

Bardzo często w składzie wybielających past do zębów znajdziemy też riklosan, olejek eukaliptusowy, mentol, czy różnego rodzaju wyciągi ziołowe – specyfiki te dodatkowo rozpuszczają błonkę na zębach, tym samym wspomagając wybielanie. Więcej na ten temat przeczytamy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ Wsparte są one często hydroksyapatytem, który pozwala regularnie uzupełniać nam ewentualne niedobory w szkliwie, a także wspomnianym już wyżej fluorem, zabezpieczającym nasze zęby przed czynnikami próchniczymi.

Możesz również polubić

8 komentarzy

 1. Magda

  czasem lubie uzyc nie powiem 😛

 2. jagglam

  Ostatnio słysząłam sporo niegatywnych opinii na temat wybielającyh past do zębów.

 3. Di bloguje

  Dużo też zależy od naszej płytki nazębnej. Niektórym nic nie pomoże osiągnąć mega białego uśmiechu 🙁 Tak jak i mi, ale od czasu do czasu używam past wybielających.

 4. kaprysek

  Bardzo lubię poznawać nowe pasty wybielające 😉

 5. Monika Gajewska-Okonek

  Faktycznie też czytałam, że z pastami wybielającymi trzeba uważac i nie powinno się ich używac za często. Po raz pierwszy zastosowałam tego tupu kurację przed moim ślubem i efekt był faktycznie zadowalający 🙂

 6. Maria Tamara

  Czasami używam, chociaż sporadycznie. Nigdy jakichś super rezultatów nie zaobserwowałam.

 7. Kasia

  Pasta wybielająca ok, ale samym jej stosowaniem nie uzyskamy żadnych efektów. Tylko zabiegi u dentystów dają taki efekt, a pasta wybielająca podtrzymuje ten efekt. A wegiel i czarne pasty to już w ogóle nie polecam. One nie wybielają…one zabarwiają dziąsła dzieki czemu zęby wydają się bielsze 🙁 Rozeznałam się w tym temacie dość szeroko wiec wiem co mowie 🙁

 8. Kwiecień 2020 podsumowanie — Naturalnie Piękna

  […] Jak działa wybielająca pasta do zębów? […]

Dodaj komentarz