Tolerancja – czy musimy wszystko znosić ?

tolernacja

Czym jest tak naprawdę tolerancja ?

Tolerancja jest określeniem, które pochodzi od łacińskiej nazwy ,,tolerare” i oznacza znosić, wytrzymywać. Jestem zdania, że dla każdego to słowo oznacza co innego. Każdy z nas ma inne poczucie własnej świadomości, jak i sposób w jaki patrzy na świat. Z tolerancją się nie rodzi, trzeba się nauczyć i zrozumieć. Bez empatii i myśli o drugim człowieku jak o samym sobie, nie zdołamy nigdy pojąć czym jest tak naprawdę tolerancja.

Jestem nie tolerancyjna – czy już jestem zła ?

Dziś próba wyrażenia własnego zdania, które nie podoba się wszystkim jest próbą wielkiej odwagi. Wiele z nas jest nietolerancyjnych, ale już przez to z automatu jest uważana za złych. Czy aby na pewno tak jest ? Czy brak tolerancji jest tutaj istotny.

Myślę, że poniekąd tak jest. Brak tolerancji, może przyczyniać się do wielkiego zła. Z drugiej strony, nie musimy zgadzać się z tą czy inną ideologią. Możemy i mamy prawo do swojego zdania. Ja dla przykładu jestem nietolerancyjna wobec zła. Wobec krzywdzenia innych, zwłaszcza niewinnych dzieci (chociażby krzywdząc je poprzez molestowanie czy bicie). Jestem nietolerancyjna wobec nienawiści, wszelkich podziałów na ludzi i nad ludzi. Jestem nietolerancyjna wobec wykorzystywania ludzi czy nawet zwierząt, dla własnej chorej potrzeby. Jestem nietolerancyjna wobec złodziejstwa, oszustwa a nawet przemocy, w każdej jej aspekcie. Ojj tak jestem bardzo nietolerancja i nie wstydzę się tego. Temu mówię stanowczo NIE !

Bycie nietolerancyjnym – Nietolerancja nie powinna prowadzić do nienawiści

Ok, rozumiem że nie każdy może tolerować wszystko. Wiem, że to głupie porównanie. Ale są ludzie, którzy tolerują cudze bąki i są tacy co ich już nie znoszą. Różnimy się i myślę, że przez to nasz świat jest piękny. Każdy z nas ma inne progi tolerancji (tak jak i prób czucia bólu), są też tacy którzy w ogóle niczego nie tolerują, nawet samych siebie. Jest jednak coś gorszego od braku tolerancji. To nienawiść wobec tego czy innego człowieka. Czyta nienawiść, bez podstaw, bez przyczyny. Bo ktoś powiedział, że mamy potępiać i nienawidzić. Bo ktoś jest inny niż my, to nienawiść jest wskazana dla wspólnego dobra. Głupie brednie, których nigdy nie zrozumiem i nie mam zamiaru.

Im więcej podziałów tym więcej nienawiści

My jako ludzie, mamy pewną cechę. Lubimy dzielić ludzi, zwierzęta rośliny, rzeczy…. Dokonywanie podziałów, pozwala nam lepiej zrozumieć świat. Pozwala na uporządkowanie wszystkiego, bez tego wszystkiego, było by niezłe zamieszanie. I nie ma w tych podziałów nic złego, dopóki dzielimy ludzi na jeszcze więcej i więcej….

Historia świata pokazała, jak podział wykonany przez jednego złego człowieka, na aryjską rasę i tą nie godną nazwana mianem ludzi, na zawsze zmieniła dzieje całego świata. Jesteśmy na dobrej drodze, do wykonania kolejnych podziałów. I uwierzcie mi, to nie doprowadzi do niczego dobrego. Im więcej podziałów tym więcej nienawiści. Nawet podział ludzi na dobrych i złych mija się z celem, bo nikt tak naprawdę nie jest w 100% dobry czy w 100% zły.

Różnimy się, każdy z nas jest inny – tolerancja to klucz do pokoju

Nie ma znaczenia, jakiego kolor skóry mamy – jasny czy ciemny a może nawet wielokolorowy ? Nie ma znaczenia jakiej jesteśmy orientacji – heteroseksualnej, biseksualnej czy homoseksualnej. Nie ma znaczenia jakiego jesteśmy wyznania – chrześcijanin, muzułmanin czy też buddysta, a może nawet i ateista ! Nie ma znaczenia w jakie ciuchy się ubieramy, gdzie mieszkamy, czy jesteśmy biedni czy bogaci ! Nie ma znaczenia czy jesteśmy wykształceni, gdzie pracujemy ani nawet jakiej muzyki słuchamy.

Wiecie co ma znaczenie ? To co mamy w sercach i jak się z tym odnosimy do innych i do całego świata. Możemy się różnić od siebie z wyglądu, pochodzenia czy też wyznania. Możemy lubić różne rzeczy. Nie musimy być jednak tacy sami, żeby szanować siebie nawzajem. Dzielmy się dobrem, bądźmy mili dla siebie i dla innych. A jedyne wobec czego, my ludzie powinnyśmy być nietolerancyjni ? Wobec zła….

Możesz również polubić

9 komentarzy

 1. Dorota

  Jestem tego samego zdania. Możemy się różnić, ale najważniejszy jest szacunek do innych. Pozdrawiam cieplutko 🙂

  1. Barbara Łoś

   Szkoda że tak wiele wyznawców wiary przykładowo katolickiej (ale podkreślam że to tylko przykład) uważa się za tolerancyjnych. A ta ich „tolerancja” polega na tym, że wszystkie inne wiary, religie są złe.

 2. Małgorzata Kijowska

  Ja również nie jestem tolerancyjna wobec zła. Tu nie ma zmiłuj się. Krzywda zrozumienia u mnie nie znajdzie.

 3. Paulina

  Zgadzam się w 100% ale właśnie mówi się że nietolerancja jest zła tylko w przypadkach kiedy no. Nietoleruje się osób o odmiennej orientacji albo kolorze skóry i tutaj wiadomo że ta nietolerancja jest zła no bo kurde to są normalni ludzie tylko są inaczej napigmentowani/kochają inaczej.

  1. Marzena

   Niestety jak kościół wmawia że jest to złe to wiele osób tak uważa. Ale już pedofila w kościele jest czymś normalnym…

 4. Iwona

  Ciężko się z Tobą nie zgodzić. Niestety teraz widać więcej zła od strony osób nazywających się 'normalnymi’, mimo iż Ci 'inni’ nic złego nie robią. Niby przyszło nam żyć w lepszych czasach a jednak tak trudnych.

Dodaj komentarz