Przejdź do treści

Co jest najważniejsze w psychoterapii?

psychoterapii

Psychoterapia to jedna z najpopularniejszych metod leczenia zaburzeń i problemów natury psychicznej. W zależności od rodzaju problemu oraz jego nasilenia, stosuje się różne rodzaje i metody terapii. Dowiedz się jakie są rodzaje terapii i co jest w niej najważniejsze. treść:

Osoba poszukująca wsparcia psychoterapeuty może poczuć się zagubiona w gąszczu różnych podejść i specjalności psychoterapeutów. Czy wybrać terapeutę systemowego, psychodynamicznego, pracującego w nurcie Gestalt, a może poznawczo-behawioralnego? Choć oczywiście nurt, w którym pracuje psychoterapeuta, może wpływać na przebieg procesu terapeutycznego – może go ułatwiać lub utrudniać osobie korzystającej z usługi – nie on jest najważniejszy przy wyborze terapeuty.

Co jest istotne w wyborze terapeuty?

Warto wiedzieć, że badania wskazują na kluczową rolę osobowości psychoterapeuty w procesie terapeutycznym. Psychoterapia nie jest zaplanowaną procedurą medyczną, a wyjątkowym spotkaniem dwóch różnych osób. I to jak na siebie wzajemnie oddziałują, a przede wszystkim czy budzą swoje zaufanie, ma największy wpływ na przebieg i powodzenie procesu terapeutycznego

Jak wybrać psychoterapeutę?

W procesie poszukiwania swojego psychoterapeuty warto zweryfikować jego wykształcenie i poczytać o nurcie w jakim pracuje. Profesjonalny terapeuta pracuje pod stałą superwizją, w zgodzie z kodeksem etycznym psychoterapeuty. Przed podjęciem terapii warto zaplanować kilka spotkań, które będą miały charakter konsultacyjny i pozwolą na wzajemne poznanie się i ocenę tego czy będzie wam się dobrze razem współpracować. Takie spotkania konsultacyjne również mogą mieć wartość terapeutyczną, ale przede wszystkim tworzą bezpieczną przestrzeń, z której można się wycofać jeżeli uznamy, że trudno będzie nam tak blisko współpracować z danym specjalistą – to całkiem normalne, że może zwyczajnie „nie zaiskrzyć” między pacjentem a terapeutą. Okres konsultacyjny służy też do sformułowania celów, które chcesz osiągnąć w procesie terapii. Ważne, aby były one osiągalne np. „zbuduję asertywność w relacji z rodzicami” zamiast „chcę aby moi rodzice mnie zrozumieli”. Proces terapeutyczny objęty jest tajemnicą, ale działa ona jednostronnie. Ty możesz dzielić się z bliskimi przemyśleniami związanymi z terapią, jeśli chcesz. Specjaliści w dziedzinie psychoterapii zwracają uwagę na podział odpowiedzialności za sukces leczenia – to nie tylko terapeuta prowadzi psychoterapię, twoja motywacja i podejście ma równie wielki wpływ na to czy osiągniesz swoje terapeutyczne cele.

Gdzie znaleźć dobrego terapeutę?

Najlepszy sposobem na znalezienie dobrego terapeuty jest rekomendacja kogoś, kogo znamy. Niestety o takie rekomendacje trudny – psychoterapia w wielu kręgach dalej jest tematem tabu i mało kto przyznaje się do korzystania z usług terapeuty.

Innym wyjściem jest znalezienie psychoterapeuty w sieci. Dobrym miejscem są portale agregujące różnych psychoterapeutów. Przykładem takiego portalu jest trzymsie.pl, w którym znajdziemy ponad 30 terapeutów z nurtu poznawczo-behawioralnego oraz przeczytamy opinie ich byłych pacjentów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Natslia
3 lat temu

Na pewno przydatna wielu osobom☺

Anonimowo
3 lat temu

Bardzo ważne i pomocny post. Dziękuję. 😊

Królowa Karo
3 lat temu

To prawda, dopasowanie terapeuty dla siebie to pierwsza i najważniejsza rzecz, aby terapia była skuteczna.

Martyna
3 lat temu

Bardzo przydatny wpis, wybór psychoterapeuty jest bardzo ważny.

Jyoti
3 lat temu

Very nice information! Thanks so much for sharing. Have a great day!
Rampdiary
Beautyandfashionfreaks

Dorota z kobietytomy.pl

Najważniejsze to się nie poddawać i szukać pomocy.

Kinga
3 lat temu

Dobranie odpowiedniego specjalisty jest bardzo ważne ❤

blazejram
3 lat temu

Jeśli chodzi o psychoterapię to szczerze polecam Poradnia Harmonia, bardzo profesjonalna pomoc. Najlepiej skontaktować się przez formularz na stronie, dbają o dyskrecję i prywatność pacjenta. Współpracuje z nimi świetna kadra, między innymi wykwalifikowany seksuolog i psycholog. Warszawa to miasto, w którym znajduje się siedziba firmy.

trackback

[…] Co jest najważniejsze w psychoterapii? […]

%d bloggers like this: