Przejdź do treści

Blizna po cesarce jak dbać ?

Cesarskie cięcie – więcej niż zabieg

Blizna po cesarce

Blizna po cesarce, mówi znacznie więcej. Gdy dziecko przychodzi na świat przez cesarskie cięcie, często nie zdajemy sobie sprawy, jak i jest to wysiłek dla organizmu. Ciągle wiele osób żyje w przekonaniu, że jest to większa wygoda dla matki. Tymczasem, regeneracja organizmu po takim zabiegu operacyjnym, nie jest usłana różami. Rana pooperacyjna, od początku wykonania, wymaga wielkiej troski. Może boleć nawet przez kilka tygodni, w zależności od wcześniejszej kondycji fizycznej i skóry matki.   Wiele młodych mam, które urodziły przez CC, obawiają się, że pozostanie im szpecąca blizna. Na szczęście, dzisiaj zazwyczaj cięcie jest robione w poprzek brzucha a nie pionowo. W dodatku, gdy w porę zaczniemy dbać o zagojoną skórę, możemy znacznie zmniejszyć widoczność blizny, tak że będzie praktycznie nie widoczna.

Blizna po cesarce – jak dbać o bliznę ?

W szpitalu każda młoda mama, powinna być należycie poinstruowana jak dbać o ranę. Ważna jest przede wszystkim higiena, częsta zmiana opatrunku ( w szpitalu powinna to robić położna) . Na początku rany nie powinno się moczyć, prysznic można wziąć dopiero gdy pozwoli na to lekarz lub położna. Warto zaopatrzyć się w środek do dezynfekcji rany, a samą ranę przemywać ciepłą wodą z delikatnym płynem do mycia. Złota zasada dobrego gojenia rany brzmi – rana musi być sucha i mieć dostęp do powietrza. Dlatego jeśli rana jest przykryta fałdą skórną, powinno się ją w czasie odpoczynku w łóżko odsłonić. W innym wypadku, może się ,,śimaczyć”i gorzej goić.


Warto pamiętać o tym by metoda wstawania z łóżka, wywoływała jak najmniejszą tłocznie na brzuch. Wstajemy najpierw kładąc się na boku i powolutku unosząc ciało do pozycji siedzącej. Przydatny może być stołek lub coś do podparcia a nawet pomocna dłoń kogoś bliskiego. Po około tygodnia czasu, jeśli mieliśmy założone szwy nierozpuszczane, powinniśmy się udać na ich ściągniecie. Dopiero po całkowitym zagojeniu się rany ( następuje to około miesiąca czasu po porodzie), możemy przejść do kolejnego etapu jakim jest pielęgnacja blizny. (Warto zanim sięgniemy po jakikolwiek żel/ maść skonsultować to z lekarzem prowadzącym).

Sposoby na blizny pooperacyjne


Jednym z domowych i skutecznych sposobów na blizny pooperacyjne jest automasaż skóry. Delikatne masowanie opuszkami palców, może wpłynąć pozytywnie na regenerację tkanki skórnej. Ponadto poprawia ukrwienie i zwiększa jej elastyczność. W przypadku większych blizn, które sprawiają bolesność, warto udać się do fizjoterapeuty. Może on wykonać profesjonalny masaż, który odpowiednio będzie działał na ruchliwość

Maść która leczy blizny

Jedną z skuteczniejszych metod walki z bliznami jest stosowanie odpowiedniego leku. Przykładem takiego leku jest Contractubex® żel to ponad 50 lat doświadczenia w skutecznym leczeniu blizn. Jest on zalecany w pielęgnacji nie tylko różnego rodzaju blizn, ale i także rozstępów skórnych. Maść działa bardzo pozytywnie na syntezę kolagenu, który jest niezbędny w prawidłowej regeneracji uszkodzonej tkanki skórnej. Dzięki wyciągowi z cebuli, działa miejscowo przeciwzapalnie, zapobiegając tak zwanemu przerostowi blizny. Ponadto zawiera Heparynę, składnik który zmniejsza obrzęk i zmiękcza naskórek. Bardzo dobrze wiąże wodę w skórze, wpływając na zwiększenie jej elastyczność. Kluczowym i bardzo popularnym składnikiem żelu jest Alantoina. Jest to składnik z grupy związków chemicznych, będących pochodnymi mocznika. Ich działaniem jest szybsza regeneracja naskórka. Alantoina w dodatku pozytywnie wpływa na nawilżenie naskórka.

O tym należy pamiętać, gdy miałaś CC

W przypadku, jakikolwiek niepokojących objawów w czasie gojenia się rany, należy niezwłocznie zgłosić to do lekarza. Wśród objawów mogą pojawić się : opuchnięcie rany, rozejście skóry, pojawienie się ropy a nawet wysoka gorączka. Te objawy mogą świadczyć o zakażeniu i nie powinno się ich lekceważyć. Warto też po całkowitym zagojeniu się rany, kontrolować u lekarza jej proces zagojenia się. Przy bliźnie mogą pojawić się zrosty, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i mogę wymagać leczenia operacyjnego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kaśka
Kaśka
3 lat temu

Bardzo dobrze, że o tym piszesz, bo wiele dziewczyn boi się po porodzie dotykać swojej blizny. Lekarze też w większości przypadków nie mówią, że bliznę należałoby masować i warto stosować różne środki poprawiające jej stan i wygląd. Dobrze, że w sieci i na grupach jest coraz więcej informacji o tym. Ja na swoje szczęście trafiłam do świetnej fizjoterapeutki uroginekologicznej, która mnie oświeciła w wielu tematach, w tym w temacie blizny 🙂 PS też stosuję contractubex i bardzo sobie chwalę ten żel, bo mi pięknie rozjaśnił i wygładził bliznę.

Shane
3 lat temu

This is a magical website, I purchased an amazing Tissot watch, everything is OK!

trackback

[…] Blizna po cesarce jak dbać ? […]

Antoni Rogaliński
Antoni Rogaliński
1 rok temu

Moja żona miała długo problem z blizną, która została jej po cesarskim cięciu. Czuła się z nią mało komfortowo. Ostatecznie gdy rana się już w pełni zagoiła kuzyn polecił jej contractubexa na spróbowanie i pomimo jej sceptycyzmu zadziałało.

%d bloggers like this: