Przejdź do treści

Badania profilaktyczne dlaczego warto robić ?

,, Wstydliwe badania profilaktyczne, które trzeba robić !

Badania profilaktyczne, są niezbędne do tego żeby rozpoznać u nas, potencjalną możliwość zachorowania na różnego rodzaju choroby. Wcześniejsze wykrycie choroby a nawet zapobieganie pojawieniu się jej, może uratować życie. Niestety nie wszystkie badania są tymi miłymi, niektóre mogą bardzo krępować, przez co wielu ludzi nie decyduje się na takie badania. Trzeba jednak zachować swój wstyd i pamiętać o tym, że jest to normalna rzecz, a powodem do wstydu powinno być brak chęci podjęcia jakikolwiek badań profilaktycznych.

Badania profilaktyczne, które mogą ,,krepować”

Kolonoskopia – jest to metoda badania dolnego odcinka jelita grubego. Wykonywana jest za pomocą kamery kolonoskopu ( jest to taka elastyczna rurka zakończona kamerką). Tą rurkę wprowadza się w odbyt pacjenta. Dzięki takiemu badaniu, można zobaczyć co znajduje się w środku jelita. Bardziej nowoczesną i coraz powszechną metodą jest stosowanie kapsułki endoskopowej ( tabletki z kamerką). Pacjent połyka ją, a kamerka filmuje całą drogę od początku układu pokarmowego do jej końca.

Cytologia – Badanie polegające na pobraniu wymazu z dolnego odcinka szyjki macicy. Dzięki niemu można wykryć stany zapalne jak i przednowotworowe raka szyjki macicy. Badanie powinno być wykonywane systematycznie u kobiet do 3 lat po rozpoczęciu aktywności seksualnej lub po 25 roku życia. Wbrew mylnym opinią, badanie powinny robić również kobiety po menopauzie.

Badanie piersi USG – Sonomammografia jest badaniem ultrasonograficznym piersi. Wykonuje się je za pomocą aparatu ultrasonograficznego. Dzięki badaniom można wykryć paralogiczne zmiany w obrębie piersi i w ich obrębie. Pierwsze badanie powinno być wykonane miedzy 20 a 30 rokiem życia, systematycznie co dwa lata. Po 30 roku życia, powinno być wykonywane co roku. Osoby, które mają predyspozycje genetyczne, lub wykryto wcześniej jakieś zmiany, powinny go robić nawet co 6 miesięcy.

Równie ważnym badaniem jest usg macicy i jajników, jest to badanie wykonywane zazwyczaj dopochwowo. Ma na celu wykrycie zmian w odrębnie dróg rodnych kobiety, powinno się je wykonywać regularnie co dwa lata. Kobiety które mają predyspozycje genetyczne do zachorowania, powinny wykonywać je częściej. Również dolegliwości związane zaburzeniami miesiączki, powinny być sygnałem do wykonania badania. Te badanie powinny wykonywać wszystkie dorosłe kobiety.

Badanie gruczołu prostaty – Jest to badanie którego wstydzą się mężczyźni, bezpodstawnie gdyż dla lekarza, który robi to rutynowo jest to nic takiego. Wykonuje się je palpacyjne poprzez odbyt, trwa bardzo krótko. Dzięki temu lekarz może szybko stwierdzić, przerost gruczołu prostaty.

Popularne badania, które warto robić regularnie

Warto nie zapominać również o podstawowych badaniach profilaktycznych, jakimi są badania ogólne krwi oraz moczu. W przypadku większej predyspozycji do chorowania, warto robić je częściej. Ważną profilaktykom do zachowania zdrowia jest również wizyta u dentysty, ta powinna odbywać się co roku.

Każdy powinien dobrze znać swoje ciało i wykonywać samemu w domu niektóre badania. Przykładowo, tak błaha rzecz jak obserwacja znamion skórnych jest ważna ( w miejscach gdzie ciężko zobaczyć swoja skórę, można poprosić bliską osobę o sprawdzenie). Kobiety powinny regularnie wykonywać samobadanie piersi raz w miesiącu, tydzień po menstruacji. Panowie natomiast powinni pamiętać o tym by badać swoje jądra.

Dlaczego warto robić badania profilaktyczne ?

Umieralność ludzi na choroby nowotworowe jest coraz większa. Nowotwory są jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie, rocznie przez chorobę traci życie około 10 milionów osób. Statystyki przerażają i nie napawają optymizmem. Myślę, że wciąż brakuje w społeczeństwie odpowiedniej wiedzy na temat chorób nowotworowych, dlatego bardzo ważne są barania profilaktyczne. Przykładowo podczas badania kolonoskopowego już można usunąć polipy, które mogą przerodzić się w złośliwe nowotwory. Większą szansę na wyzdrowienie u osób które zachorowały na nowotwory, mają te osoby u których wykryto pierwsze objawy wcześniej. Tutaj bardzo ważna jest walka z czasem, lepiej zapobiegać niż dać się zaskoczyć. Nowotwór może przydarzyć się każdemu z nas, niezależnie od tego czy mamy predyspozycje genetyczne. Niezdrowy tryb życia, nadużywanie używek a nawet zła dieta bogata w cukier, nawet taka błahostka może być zapalnikiem choroby.

A czy wy pamiętacie o profilaktyce ?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota
2 lat temu

Robienie regularnych badań jest bardzo potrzebne, może uratować zdrowie, a nawet życie. Kolonoskopię widziałam tylko u pacjentów i na ekranie, sama przez to nie mogę się zdecydować 😀 Wiem, nie daję dobrego przykładu, ale jestem zmęczona wszelkimi badaniami u siebie 😉

Eve Daff
2 lat temu

Zaliczyłam sporo badań i wszystkie przeżyłam; nawet kolonoskopię bez znieczuleń, bo mi nie mogli wenflonu założyć 😂 Jak najbardziej trzeba się badać; wiele chorób wcześnie zdiagnozowanych da się wyleczyć i nie trzeba przedwcześnie żegnać się z tym światem.

Monika
2 lat temu

Niestety teraz przez wirusa dużo mniej ludzi się bada i niestety później może to wyjść na gorsze.
Pozdrawiam 🙂

Monika
2 lat temu

Oczywiście, że badania są bardzo ważne. Ja akurat muszę się niestety badać się częściej ze względu na endometriozę, ale prawda jest taka że profilaktyka jest niezwykle istotna.

Iwona
2 lat temu

Bardzo ważny temat poruszyłaś. Lepiej zapogiegać niż leczyć, więc trzeba o siebie stałe dbać i się badać 🙂

Agata
2 lat temu

Regularne badania są mega ważne. Całe szczęscie mam prywatną opiekę zdrowotną i oni zawsze dbają, żeby regularnie były wykonane badania 🙂

madziakowo
2 lat temu

oj tak badania sa wazne

Kathy Leonia
2 lat temu

badania są bardzo ważne, zwłaszcza teraz gdy tak ze zdrowiem krucho

Wędrówki po kuchni
Wędrówki po kuchni
2 lat temu

Regularne badania są bardzo istotne, jednak i one nie dają gwarancji. Ja cytologię robiłam systematycznie, do tego u ginekologa bywałam co miesiąc, a niestety rozwinął się stan przedrakowy.

Janka
Janka
2 lat temu

O tym powinno się mówić głośno. Takie wpisy moga uratować zycie niejednej osobie. Przykro mi z Twojego powodu. Powiem Ci, ze kilka lat temu przeżyłam cos podobnego. JEdnak mam nie przeżyła. Od tamtej pory rok w rok badamy sie z mężem regularnie. Nie ma wymówek – mimo pandemii sa specjalne akcje promocyjne. W diagnostyce do 14 marca maja promke na pakiet medium. Korzystajmy dziewczyny – zdrowie mamy tylko jedno!

trackback

[…] Badania profilaktyczne dlaczego warto robić ? […]

%d bloggers like this: