Spostrzegawczość – do czego jest nam potrzebna?
Spostrzegawczość jest jedną z tych cech, które warto rozwijać już u małych dzieci. Dzięki treningowi spostrzegawczości, ćwiczymy tak naprawdę cały mózg. Ćwiczymy percepcję wzrokową, która doskonale wpływa na koordynacje wzrokowo-ruchową. A to jest przydatne, chociażby do rozwoju motoryki małej u dzieci.
Warto wspomnieć, że trenując spostrzegawczość, rozwijamy również swoją inteligencje oraz pamięć wzrokową. Uczymy się rozpoznawania różnic jak i też umiejętności analizowania informacji. Zdobywamy zdolność do dzielenia informacji na te ważniejsze i mniej ważne. A wszystko to sprawia, że jesteśmy bystrzy. A bystre dziecko, to zdolne dziecko.
Jak rozwijać spostrzegawczość u dziecka ?
Najlepszym sposobem jest oczywiście zabawa. A z zabawą na spostrzegawczość, możemy również rozwijać inne pozytywne cechy u dziecka. Są dzieci które lubią tego typu zabawy, inne nie. Jednak jak się che, można nawet i podczas chociażby układania klocków, trenować bystrość dziecka. Nawet zwykły spacer czy też jazda samochodem, może być okazją do zabawy i nauki.
5 sposobów na rozwój spostrzegawczości u dziecka
- Niezastąpione puzzle – Jeśli Wasze dziecko lubi układać puzzle, to możecie się naprawdę cieszyć. Puzzle to doskonały trening bystrości u dziecka. Gdy puzzli w domu brakuje, zawsze można pociąć starą pocztówkę i cieszyć się nowymi puzzlami. Układanie puzzli to również
- Gry typu memo – Świetna i prosta gra, z którą można pobawić się również z 3 latkiem. Przy okazji, można poćwiczyć również i swoją pamięć.
- Książeczki historyjki obrazkowe – Takie książeczki, bez treści ale z dużymi obrazkami w których wiele się dzieje, są niezastąpione u mnie w domu. Można się nimi bawić na wiele sposobów, opowiadając historyjki, wyszukując różne postacie czy też rzeczy. Obecnie wybór takich książeczek jest ogromny. My polecamy serie książeczek Mamoko, książeczkę Rok w Przedszkolu albo W podróży czas się nie dłuży ( Myślę jednak, że zorbie bardziej obszerne zestawienie takich książeczek, bo mamy ich znacznie więcej). Swoją drogą pamiętacie słynnego pana w okularach i pasiastym ubraniu ,,Gdzie jest Wally ?”
- Zabawa w zbieranie – Jest to prosta zabawa, do której możemy użyć różne rzeczy. Ba ! Możemy nawet rzeczy z recyklingu. Przykładowo, rozsypać kolorowe nakrętki na podłodze. Po kolei na hasło danego koloru, dzieci szybko muszą pozbierać zakrętki danego koloru do wiaderka. Wspaniała zabawa, w której przy okazji dzieci też nieco się poruszają.
- Zabawa w drodze – Jest to zabawa przykładowo w kolory. Po kolei każdy mówi : ,,Widzę coś w kolorze….” A druga osoba próbuje odgadnąć co dana osoba miała na myśli, szukając danego koloru do okola. Możemy zamiast kolorów szukać kształtów, lub innych charakterystycznych cech
Spostrzegawczość u dzieci
Spostrzegawczości możemy również uczyć się również od naszych dzieci. To właśnie dzieci, potrafią dostrzec to co my dorośli już nie zdołamy. Warto pamiętać również o tym, że dzieci widzą i rozumieją znacznie więcej niż sobie zdajemy sprawy. Nie zdołamy do końca ukryć przed nimi chociażby naszych emocji, dzieci doskonale sobie radzą z rozszyfrowywaniem ich z naszych twarzy. Umysły dzieci są zazwyczaj bardziej czyste i mniej zaśmiecone, dzięki czemu, potrafią łatwiej dostrzegać i analizować to co ich otacza. Zabawki czy też gry wspierające rozwój spostrzegawczości, są najlepszą formą zabawy i nauki w którą warto inwestować.
My bardzo lubimy zadania z wyszukiwaniem różnic. Chociaż staram się podsuwać dziewczynom pomysły na różne zabawy ćwiczące spostrzegawczość.
Warto tego uczyć, chociaż mam wrażenie, że dzieci są bardziej spostrzegawcze od nas dorosłych 😀 Uwielbiamy z wnuczką układać puzzle, albo bawimy się w „Twoja twarz brzmi znajomo”, czy coś w tym stylu 🙂
Czasami bym wolała aby mój syn nie był taki ciekawski i nie zadawał tylu pytań.
Otóż to, warto pobudzać w ten sposób dzieci, super są gry właśnie 🙂
Super ze coraz więcej takich rozwijających gier jest dla dzieci
Puzzle uwielbiamy razem z dziećmi 🙂 tak samo jak książki rok w… 🙂 świetne pozycje.
U nas najlepiej sprawdzały się puzzle i gry typu memo 🙂
swietne sa te ksiazeczki
[…] Jak rozwijać spostrzegawczość u dziecka? […]