Trądzik kosmetyczny – jak jemu zapobiegać?

Trądzik kosmetyczny, coraz częściej się z nim spotykamy. Trądzik wbrew pozorom, nie jest tylko domeną wieku nastoletniego. Często pojawia się u dorosłych z wielu przyczyn, jedną z nich jest właśnie trądzik kosmetyczny. Jak on powstaje ? Jak się przed nim uchronić ? Ciekawych zapraszam dalej

Trądzik kosmetyczny – czego unikać ?

Kosmetyki które zapchają pory

Nie raz nie dwa i mnie dotykał ten problem. Niektóre kosmetyki, zamiast pielęgnować potęgowały trądzik. Chcąc zatuszować krosty stosowałam nieodpowiednie kosmetyki korygujące. I tak w koło Macieju to samo, długi czas sama nie mogłam się uporać z tym problemem.
Jedną z głównych przyczyn, powstawania trądziku kosmetycznego jest stosowanie kosmetyków które zawierają składniki komedogenne. Czyli takich, które blokują ujście gruczołów łojowych. O liście tych składników przeczytasz między innymi :  Co nas zapycha-składniki w kosmetykach blokujące pory (komedogenne)Lista komedogennych składników kosmetycznych ,Co zapycha w kosmetykach?

Co
nas zapycha? Składniki w kosmetykach blokujące pory (komedogenne) – See
more at:
http://karodos.pl/co-nas-zapycha-skladniki-w-kosmetykach-blokujace-pory-komedogenne/#sthash.nVc9WCte.dpuf
Co
nas zapycha? Składniki w kosmetykach blokujące pory (komedogenne) – See
more at:
http://karodos.pl/co-nas-zapycha-skladniki-w-kosmetykach-blokujace-pory-komedogenne/#sthash.nVc9WCte.dpuf
Co
nas zapycha? Składniki w kosmetykach blokujące pory (komedogenne) – See
more at:
http://karodos.pl/co-nas-zapycha-skladniki-w-kosmetykach-blokujace-pory-komedogenne/#sthash.nVc9WCte.dpuf

Oczywiście, nie oznacza to że musimy wyrzucić wszystkie podejrzane kosmetyki. Są sytuacje gdy tego typu kosmetyki  są niezbędne i należy je mimo tego defektu stosować. Jak inaczej nasza skóra ma się ochronić przed słońcem, gdy nie ma na niej bariery ochronnej w postaci kremów z UV ? Zawarte w nich cząsteczki tworzą płaszcz ochronny, dlatego też kremy do opalania bielą i wolniej się wchłaniają w skórę. Ważne jest, by po zastosowaniu kosmetyków komedogennych dokładnie oczyścić skórę i pozwolić jej co nieco odpocząć, zanim znów coś na nią zapikujemy.

Zbytnia duża ilość stosowania kosmetyków na raz

Nie da się ukryć, że obecnie sklepowe półki uginają się od kosmetyków . Pielęgnacja cery, może być za bogata. Są osoby, które stosują kilkanaście kosmetyków na raz. Nic dziwnego, że od nadmiaru tylu substancji wsmarowywanych w skórę, ta zaczyna protestować. Zamiast stosować, codziennie inny krem wedle humoru warto skupić się na jednym i dopiero jak się skończy, sięgnąć po kolejny. Tak naprawdę, nasza skóra potrafi o siebie zadbać sama. Często to właśnie nadmiarem pielęgnacji bardziej sobie szkodzimy, niż gdybyśmy nie robili z cerą nic.

Umiar należy zachować nie tylko w kosmetykach pielęgnujących ale i kolorowych. Nie jedna osoba uważa, że zbyt duża ilość podkładu wygląda nieestetycznie. Skóra  musi mieć czym oddychać !
Na szczęście, trend mocnego krycia odchodzi w zapomnienie. Coraz większa liczba Polek stosuje świadomie kosmetyki, ważniejsza jest jakość a nie ilość. Tak jak jeszcze kilka lat temu, kobiety z uporem zakrywały piegi – tak dzisiaj jest moda na jak największą naturalność. Warto spróbować chociażby kosmetyków mineralnych zamiast tradycyjnych podkładów. Naszej skórze wyjdzie to na dobre – wiem to po sobie ! Odkąd stosuje mineralne kosmetyki, moje problemy z trądzikiem nie są już codziennością a zdarzają się sporadycznie.

Kosmetyki które mogą uczulać

Pamiętajmy również, o składnikach w kosmetykach które mogą wywołać alergię skórną. Może ona pojawić się u osób, które mają skłonność do alergii lub przy cerze podrażnionej. Najlepiej każdy nowy kosmetyk, wprowadzać pojedynczo i obserwować jak nasza skóra na niego zareaguje. Do składników alergizujących w kosmetykach możemy zaliczyć między innymi :  kwas salicylowy, siarkę, fenol, rezorcynę, produkty pochodzenia pszczelego, alkohol etylowy, kwasy owocowe, substancje zapachowe, olejki eteryczne czy też ekstrakty z niektórych ziół.

6 komentarzy do “Trądzik kosmetyczny – jak jemu zapobiegać?”

  1. Great post! This is my favorite part, as it’s both informative and funny: “No wonder that the skin begins to protest from the excess of so many substances smeared into the skin.” At 39, I still have some acne no matter what I do, but then again, I think, better than wrinkles. 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz