Masaż głowy niewątpliwie niesie za sobą wiele korzyści. Mimo że, nie jest aż tak popularny jak masaż twarzy czy pleców, nadal warto się go nauczyć i stosować regularnie.
Czy masaż głowy można wykonać samemu? Czy może on pomóc w zwalczaniu migreny? I w końcu, jak wykonać masaż głowy krok po kroku?
Masaż głowy – czy można wykonać go samodzielnie?
Nie trzeba być masażystą, aby w domowych warunkach wykonać prosty masaż. Owszem rozwinięcie się w tym temacie poprzez szkolenia, kursy masażu czy chociażby obejrzenie video tutoriali na YouTubie bardzo nam pomoże jednak, aby wykonać prosty masaż głowy wystarczy poznać kilka technik.
Jeśli masz jednak jakiekolwiek wątpliwości co do wykonywania masażu, nie tylko głowy, ale również innych części ciała, warto skorzystać z wiedzy specjalisty od masażu, fizjoterapii czy dermatologii (jeśli akurat martwi Cię kondycja Twojej skóry w kontekście masażu).
Zwykle do masażu potrzebujemy pomocy. Ciężko bowiem samemu wymasować sobie plecy, kark czy inne części ciała. W przypadku masażu głowy jest to akurat możliwe.
Mimo to, zaleca się, aby jednak poprosić kogoś o pomoc. Dzięki temu będziemy mogli się całkowicie odprężyć, a osoba masująca wykona go zapewne bardziej precyzyjnie niż my sami.
Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, śmiało możesz wykonać go samodzielnie.
Sposoby wykonania masażu głowy
Masaż głowy możemy wykonać na dwa sposoby – na sucho i na mokro. W pierwszym przypadku, najlepiej jest wykonać go po umyciu i wysuszeniu włosów. Zaleca się wykonanie specjalnego peelingu skóry głowy, który pomoże pozbyć się martwego naskórka i dodatkowo odświeży nasze włosy.
Drugim sposobem jest masaż na mokro. Może źle nam się kojarzyć, gdyż ciężko sobie wyobrazić masaż z użyciem kosmetyków, kiedy mamy np. długie włosy.
Istnieją jednak specjalne preparaty, takie jak olejki odżywcze, które nie tylko wspomogą masaż, ale również wpłyną pozytywnie na kondycję naszych włosów. Poza tym olejki do masażu mają niepowtarzalny aromat, który przy masażu głowy będzie szczególnie odczuwalny.
Niezależnie od tego, który sposób wybierzemy, przed samym masażem, dobrze jest zebrać wszystkie włosy w kucyk. Następnie, zdecydowanym, ale ostrożnym ruchem pociągnąć włosy do góry, lekko odciągając je od skóry głowy. Spowoduje to rozluźnienie czepca głowy.
Masaż głowy krok po kroku
Przystępując już do samego masażu, możemy zacząć go od czoła i powoli kierować się w stronę karku, aby następnie zająć się całą głową. Masujemy delikatnie, ale jednocześnie powodując ucisk skóry. Ruchy powinny być okrężne. Masaż wykonujemy opuszkami palców.
Należy przy tym pamiętać, aby wcześniej umyć porządnie dłonie, a jeśli jest taka potrzeba, skrócić paznokcie. Nie należy rozdrapywać skóry w trakcie masażu, ponieważ może to spowodować podrażnienia, a nawet zakażenia bakteryjne. Jeśli chcemy pozbyć się naskórka, należy wykonać peeling głowy, jak już było wcześniej wspomniane.
Nie musimy cały czas wykonywać okrężnych ruchów. Momentami, można pozwolić sobie na uciskanie, marszczenie czy delikatne szczypanie skóry.
Charakterystyczne punkty do masażu to m.in. wgłębienie karku, tuż pod linią włosów, łuk brwiowy czy przestrzeń pod dolną częścią ucha.
Masując głowę, możemy zejść aż do linii żuchwy. Wiele osób w trakcie snu nieświadomie zaciska zęby, powodując powstanie napięcia w tym miejscu. Warto więc również delikatnie rozmasować te miejsca.
Wskazówki dotyczące masażu głowy
- W trakcie masażu bardzo ważny jest nacisk. Oczywiście nie powinien być zbyt mocny, jednak jest on kluczowy w osiągnięciu zamierzonych rezultatów
- Kierujemy się zawsze od czoła w stronę karku
- Masując wybrany punkt, najpierw przez kilka sekund uciskamy jedno miejsce, a następnie zwiększamy stopniowo nacisk, aż do granicy bólu
- W trakcie masażu zachowaj higienę. W szczególności tyczy się to dłoni i paznokci
- Warto zadbać o relaksacyjny klimat w trakcie masażu – cicha muzyka, przyciemnione pomieszczenie czy zastosowanie olejków zapachowych.
Jakie korzyści niesie za sobą masaż głowy?
Poza oczywistymi korzyściami takimi jak: odprężenie, relaks i ukojenie nerwów, przystępując do masażu regularnie, możemy osiągnąć naprawdę zdumiewające efekty.
Przede wszystkim poprawi się kondycja naszych włosów. Masaż nie tylko dotlenia skórę głowy, ale również wzmacnia włosy, ogranicza ich wypadanie, a także stymuluje ich porost!
Jeśli połączymy go dodatkowo z peelingiem skóry i olejkami odżywczymi, już po niedługim czasie będziemy cieszyć się pięknymi, gęstymi i zdrowymi włosami.
Warto dodać, że nie tyczy się to tylko kobiet. Mężczyźni borykający się z łysieniem, w szczególności powinni zainteresować się tym tematem.
Ponadto masaż głowy pomaga zredukować napięcie i dotlenić ciało, co powoduje pozbycie się bólu. Osoby cierpiące na migrenę, mogą się z niej całkowicie wyleczyć, jeśli będą masować się regularnie.
Masaż świetnie sprawdzi się również w bólu skroni, zatok czy karku.
Masaż to coś cudownego, ale niestety u mnie automasaż nie daje takiej przyjemności jak masaż wykonany przez kogoś.
Taki masaż głowy to by mi sie przydał. Chętnie go na sobie wypróbuje.
Absolutnie popieram masaż głowy…Ślę sama go sobie nie potrafię zrobić pomimo iż jestem kosmetyczką i masażystka z wykształcenia… szewc bez butów chodzi, wiem.
Wiele frajdy mnie omija,ale niestety lub stety …wolę w tę czynność zaangażować osoby trzecie…To po prostu przyjemniejsze!
Nigdy sama nie robiłam masażu bo mi to nie wychodziło. Uwielbiam chodzić do fryzjera i jak poproszę fryzjerkę, potrafi zrobić fajny masaż. Dużo cennych wskazówek, może sama się za niego zabiorę, bo bardzo by mi się przydał.
Masaż głowy to ogromna przyjemność. Uwielbiam I zawsze czekam a ten moment będąc u fryzjera. Sama czasem masuję sobie głowę, najczęściej podczas bólu ( przynosi ulgę). Wypróbuję Twój sposób, choć nie ukrywam, że masowanie przez kogoś jest o wiele przyjemniejsze 🙂
I love a good oil massage! Thanks for these tips!
xoxo
Lovely
http://www.mynameislovely.com