Dieta ketogeniczna w dużej mierze opiera się na spożywaniu pokarmów o niskiej zawartości węglowodanów. Najczęściej jest stosowana w celu poprawy zdrowia i utraty wagi. Przed rozpoczęciem diety warto dokładnie zapoznać się z jej zasadami. Tak naprawdę dieta keto, jak każda inna dieta, wymaga przestrzegania odpowiednich reguł, ale co jeśli pomimo wprowadzonych zmian waga stoi w miejscu?
Być może nadal jesz zbyt dużo węglowodanów?
Zbyt wysoka ilość węglowodanów w diecie ketogenicznej to najczęstsza przyczyna braku upragnionych rezultatów. W celu osiągniecia stanu ketozy należy zmniejszyć ich codzienne spożycie bardzo drastycznie. Na początku może to być bardzo trudne więc warto śledzić spożycie makroskładników, na przykład przy pomocy aplikacji na telefonie.
Dobrym sposobem na kontrolę spożycia węglowodanów jest także ułożony odpowiednio wcześniej keto jadłospis. Planując posiłki z wyprzedzeniem, przygotowujemy się psychicznie do diety i ketoza jest o wiele łatwiej osiągalna.
W celu skutecznego zredukowania ilości węglowodanów spożywanych na co dzień trzeba wystrzegać się w szczególności:
- wszelkich słonych i słodkich przekąsek,
- fast foodów,
- przetworzonej żywności,
- podjadania między posiłkami.
Zamiast tego warto sięgnąć po produkty wysokobiałkowe, bogate w zdrowe tłuszcze i błonnik.
Więcej na temat dobrze zbilansowanego jadłopsisu diety ketogenicznej, znajdziesz na blogu ketowariatka.pl.
Nadmiar stresu i niewystarczająca ilość snu!
Badania prowadzone przez specjalistów na całym świecie dowodzą, że stres, a zwłaszcza ten przewlekły, oraz brak snu mogą negatywnie wpływać na próby zrzucenia zbędnych kilogramów. Ciało, które jest zestresowane, wytwarza zbyt duże ilości hormonu zwanego kortyzolem. Podwyższony poziom tego hormonu stresu może w pewien sposób „zachęcać” organizm do magazynowania tłuszczu.
Natomiast brak snu źle wpływa na hormony regulujące głód, takie jak leptyna i grelina, co w rezultacie skutkuje zwiększonym apetytem. Dieta ketogeniczna przyniesie lepsze efekty jeśli organizm będzie w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.
Zbyt mało czasu na aktywność fizyczną
Jak powszechnie wiadomo, dieta cudów nie czyni, jeśli nie towarzyszy jej zmiana stylu życia i wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia bardzo korzystnie wpływają na ogólny stan zdrowia oraz na stymulowanie utraty tkanki tłuszczowej. Dzięki ćwiczeniom budują się także mięśnie, co powoduje przyspieszenie metabolizmu i większą ilość energii spalanej podczas spoczynku.
Najważniejsze jest, aby aktywność fizyczna sprawiała przyjemność i stała się codzienną rutyną. Nie trzeba katować się na siłowni, jeśli lubimy długie spacery lub wycieczki rowerowe. Keto jadłospis i dobrze zaplanowana aktywność fizyczna sprawią, że efekty na diecie keto będą szybciej widoczne.
A co jeśli masz niezdiagnozowany problem medyczny?
Ze zdrowiem nie ma żartów! Jeśli pomimo restrykcyjnego stosowania diety keto i prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia, nie widać efektów warto zasięgnąć porady lekarza.
Trudności związane z utratą wagi mogą być spowodowane przez problemy hormonalne, szczególnie u kobiet. Wśród najczęściej rozpoznawanych chorób znajduje się niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników (PCOS), a nawet depresja. Lekarz na pewno dokładnie zdiagnozuje problem, zleci właściwie badania i jeśli okaże się to konieczne, wprowadzi odpowiednie leczenie. Warto się badać!
Podsumowując, żeby schudnąć na diecie keto, trzeba być bardzo sumiennym i co najważniejsze, dbać o siebie. Keto na odchudzanie to nie dieta cud, ale dobra organizacja, planowanie wartościowych posiłków, regularna aktywność fizyczna i obserwowanie swojego organizmu. Warto także poświęcić odpowiednią ilość godzin na sen i regenerację oraz unikać stresu.
Dorota
20 listopada 2021 at 00:42Brak snu, przewlekły stres i za mało ruchu jest mi bardzo znane 😉 O diecie ketogenicznej warto posłuchać na kanale braci Rodzeń, lekarzy z mojej miejscowości 🙂
Agnieszka Kaniuk
20 listopada 2021 at 11:38Wartościowy post dla zainteresowanych tematem. 😊
Królowa Karo
20 listopada 2021 at 15:19Ważne jest także to, że przy niektórych schorzeniach dieta keto jest niewskazana i trzeba o tym pamiętać. A co do ruchu – oczywiście jest ważny, ale jednak 80% efektów to dieta, a ruch to tylko uzpełnienie.
Kinga
20 listopada 2021 at 18:16Nadmiar stresu jest niedobry :/
Sylwia testuje i radzi
20 listopada 2021 at 19:16Ja sie nie odchudzam bo nie mam silnej woli.
Kinga
20 listopada 2021 at 20:07Bardzo fajny post. Mi udało się zrzucić 20kg bez żadnej diety
Agata
21 listopada 2021 at 10:02Super post. Ludziom czasami się wydaje się powinni chudnąć a zapominają o pewnych grzeszkach, które popełniają 🙂
Retromama.blog
22 listopada 2021 at 17:47Czytałam na temat diety ketogenicznej już wiele informacji, ale stwierdzam że to jednak nie dla mnie.
Monika
22 listopada 2021 at 19:51Słyszałam o tej diecie chociaż jej nie stosowałam. U mnie najlepiej sprawdza się zasada umiaru. Gorzej w święta 😉
Karolina90dg
22 listopada 2021 at 22:23Jak widać stres i brak snu szkodzą na wszystko. Pozdrawiam
Lovely
23 listopada 2021 at 07:19It’s important to research the pros and cons of any diet before trying them. Thanks for sharing this!
xoxo
Lovely
http://www.mynameislovely.com
Cherry Blossoms
26 listopada 2021 at 22:52Oh, you can quickly get tired of this diet so then you eat twice as much!
ellie
26 listopada 2021 at 22:52I wish this diet could work for me. But it’s hard to stay on this diet.
Agnieszka
7 grudnia 2021 at 11:57Nie słyszałam nigdy o diecie keto. Wiesz, tu chyba nie ma jednego sprawdzonego sposobu. I tak jak piszesz – być może za tym wszystkim stoją problemy ze zdrowiem, więc lepiej na poczatek się przebadać a potem szaleć w kuchni;)
Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy 🙂
Listopad 2021 — Naturalnie Piękna
7 grudnia 2021 at 13:17[…] 4 powody, dlaczego nie tracisz wagi na diecie keto […]